„Eurovaistinę“ pasiekė naujos kalio jodido tabletės: kada jas bus galima nemokamai atsiimti vaistinėse?

„Eurovaistinę“ pasiekė naujos kalio jodido tabletės: kada jas bus galima nemokamai atsiimti vaistinėse?

„Eurovaistinę“ pasiekė naujos kalio jodido tabletės: kada jas bus galima nemokamai atsiimti vaistinėse?

Nuo balandžio 7 dienos „Eurovaistinėse“ gyventojai galės atsiimti kalio jodido tabletes. Kalio jodido tabletės su gydytojo receptu pacientui yra kompensuojamos valstybės lėšomis, todėl jas bus galima atsiimti nemokamai.

Ruošiamasi kalio jodido tablečių dalinimui

Nuo balandžio 7 dienos „Eurovaistinės“ tinklo vaistinėse gyventojai galės atsiimti kalio jodido tabletes.

„Mūsų vaistinių tinklo logistikos centrą jau pasiekė kalio jodido tabletės, kurias ruošiame paskirstymui į vaistines. Kalio jodido tabletes gyventojai galės atsiimti jau nuo balandžio 7 dienos. Visiems pagal deklaruotą gyvenamąją vietą gyventojams bus centralizuotai išrašytas elektroninis receptas. Atvykus į vaistinę, pakaks pateikti asmens dokumentą ir atsiimti nemokamas kalio jodido tabletes“, – pasakoja Eglė Laskauskaitė, „Eurovaistinės“ farmacinės veiklos procesų vadovė.

Siekiant užtikrinti tinkamą pasirengimą galimai radiacinei taršai, kalio jodido tabletės bus skirtos 17-ai savivaldybių, esančių 100 km spinduliu nuo Astravo atominės elektrinės. Šios savivaldybės apima Vilniaus miestą bei Vilniaus, Švenčionių, Šalčininkų, Trakų, Elektrėnų, Ukmergės, Širvintų, Molėtų, Anykščių, Ignalinos, Utenos, Zarasų, Kaišiadorių, Varėnos ir Alytaus rajonus.

Kada reikia suvartoti kalio jodido tabletes?

Farmacinės veiklos procesų vadovė E. Laskauskaitė pabrėžia, kad kalio jodido tabletes rekomenduojama vartoti likus mažiau nei 24 valandoms iki galimo radioaktyviojo jodo įkvėpimo ar patekimo su maistu. Blokuoti skydliaukę kalio jodidu dar yra veiksminga praėjus 2 valandoms nuo radioaktyviojo įkvėpimo ar pateikimo su maistu, bet ne vėliau, nei praėjus 8 valandoms.

„Skydliaukė negeba atskirti stabilaus jodo nuo radioaktyvaus, todėl ji abu priima vienodai. Įvykus branduolinei avarijai ore pasklinda radioaktyvios medžiagos, todėl mes turime kuo greičiau suvartoti stabilaus kalio jodido tabletes ir taip prisotinti skydliaukę jai saugiu jodu. Tuomet radioaktyvus jodas nebeturi galimybės patekti arba jo kiekis tampa minimalus, todėl žala skydliaukei išvengiama“, – pasakoja E. Laskauskaitė.

Ji taip pat pažymi, kad jei branduolinės katastrofos metu žmogus nesuvartotų kalio jodido tablečių, jo skydliaukė liktų neapsaugota nuo radioaktyvaus jodo poveikio: „Tai reikštų, kad radioaktyvus jodas pradėtų kauptis skydliaukėje, o tai sukeltų DNR pokyčius, dėl kurių stipriai padidėtų skydliaukės vėžio rizika.“

Kalio jodido dozavimas pagal amžiaus grupes:

Farmacinės veiklos procesų vadovė primena, kokios dozės turėtų būti vartojamos įvairioms amžiaus grupėms:

Naujagimiams iki 1 mėn. – 16 mg (ketvirtis tabletės);

Kūdikiai nuo 1 mėn. iki 3 metų – 32 mg (pusė tabletės);

Vaikai nuo 3 iki 12 metų – 65 mg (viena tabletė);

Vaikai nuo 12 metų ir suaugusieji – 130 mg (dvi tabletės).

Ką svarbu žinoti:

  1. Vienkartinė kalio jodido doze apsaugo skudliaukę nuo radioaktyviojo jodo poveikio 24 valandas.
     
  2. Naujagimiams iki 1 mėnesio amžiaus, nėščioms ir krūtimi maitinančioms moterims bei vyresniems nei 60 metų amžiaus žmonėms galima vartoti tik vieną kalio jodido dozę. Kitoms gyventojų grupėms, esant nepalankiai avarinei situacijai (užsitęsus radioaktyviųjų medžiagų išmetimui į aplinką, nėra galimybių saugiai evakuoti žmones, kt.), gali būti rekomenduojama vartoti dar vieną dozę.
     
  3. Tabletes galima sukramtyti arba nuryti nesukramtytas. Tabletes galima sutrinti į miltelius arba ištirpinti vandenyje, sirupe arba panašiame skystyje, kad vaikams būtų lengviau vartoti tinkamą dozę. Ištirpintos tabletės vartojamos nedelsiant, nes greitai suskyla veiklioji medžiaga.
     
  4. Pašalinis kalio jodido tablečių poveikis pasireiškia retai, apie tai yra informacijos kalio jodido tablečių pakuotėje esančiame vartojimo lapelyje.
     
  5. Skydliaukės apsaugai branduolinės avarijos metu netinka vartoti vaistinėse parduodamų spiritinių ar vandeninių jodo tirpalų, purškalų su jodu, maisto papildų su jodu, nes jie neapsaugotų skydliaukės nuo žalingo radioaktyviojo jodo poveikio dėl juose esančio mažo stabiliojo jodo kiekio. Spiritinis jodo tirpalas yra skirtas tik išoriniam vartojimui – tepti ant odos. Jo veiklioji medžiaga yra ne kalio jodidas, o tiesiog jodas, kuris yra stipriai oksiduojančiai ir toksiškai veikianti medžiaga, galinti sukelti cheminių audinių nudegimų ir apsinuodijimą, todėl jokiais būdais jo negalima gerti, net ir skiedžiant vandeniu.