Kodėl tinsta kojos?
Daugelis suaugusiųjų bent kartą savo gyvenime yra susidūrę su kojų tinimu. Kai kuriais atvejais kojų tinimas yra trumpalaikis, susijęs su tam tikromis situacijomis, pvz., esant ilgesniam lėktuvo skrydžiu, įvykus traumomis ar pan. Visgi nemažą dalį suaugusiųjų kojų tinimas vargina labai dažnai ar netgi kasdien, sukelia didelį diskomfortą ir gerokai apsunkina gyvenimo kokybę. Didesnė rizika kojoms tinti yra vyresnio amžiaus, antsvorį turintiems asmenims, dirbantiems sėdimą darbą, sergantiems širdies ir kraujagyslių sistemos, onkologinėmis ligomis, nėščioms ar geriamuosius kontraceptikus vartojančioms moterims, rūkaliams.
Pagrindinė lėtinio kojų tinimo priežastis yra venų nepakankamumas, kitaip dar vadinamas varikoze. Sveikose venose kraujas teka viena kryptimi – iš pačių atokiausių kūno dalių atgal į širdį. Venų nepakankamumo / varikozės atveju sutrinka venose esančių vožtuvų veikla, dėl to dalis kraujo grįžta atgal, taip sukeliant kraujo sąstovį distalinėse (apatinėse) kūno dalyse esančiose paviršinėse venose. Ilgainiui varikozės pažeistos venos praranda elastingumą, išsiplečia, sudarydamos matomus ir čiuopiamus mazgus, padidėja šių kraujagyslių sienelių pralaidumas ir atsiranda skysčių kaupimasis minkštuosiuose galūnių audiniuose. Venų nepakankamumas / varikozė vystosi pamažu: iš pradžių pažeidžiamos paviršinės kojų venos, o vėliau ir giliosios.
Kokie yra venų nepakankamumo / varikozės požymiai?
Pagrindiniai venų nepakankamumo / varikozės požymiai yra:
-
pasunkėjusios, pavargusios, ypač į vakarą kojos;
-
diskomfortas ilgą laiką stovint, vaikštant ar menstruacijų metu;
-
kojų skausmas, deginimas ar mėšlungis;
-
odoje atsirandančios sunkiai gyjančios opos ar paviršinė infekcija;
-
rudos pigmentinės dėmės odoje, odos atrofija;
-
paviršinių venų vingiuotas išsiplėtimas, mazgai.
Kaip išvengti venų nepakankamumo / varikozės ar sumažinti jos sukeliamus simptomus?
Visais atvejais svarbi yra profilaktika ir nemedikamentinės gydymo priemonės. Rekomenduojama palaikyti sveiką kūno svorį, mažinti antsvorį, atsisakyti rūkymo, užsiimti reguliaria fizine veikla, dirbantiems sėdimą darbą – daryti pertraukas, kurių metu lengvai pasportuoti ar pavaikščioti. Iš nemedikamentinių gydymo priemonių rekomenduojamos kompresinės kojinės ar pėdkelnės, kojų bintavimas elastiniais bintais, kojų pakėlimas sėdint ar atsigulus (20–30 laipsnių kampu) ir kt. Jei nepadeda nemedikamentinės priemonės, rekomenduojama pasitelkti farmakologines priemones. Viena iš galimybių – diosmino, hesperidino ir aescino derinio preparatai.
Diosmino ir hesperidino derinio nauda
Diosminas ir hesperidinas yra iš augalų išgaunamos veikliosios medžiagos. Tyrimų duomenimis, atliktais su vaistiniais preparatais, veikdami sinergiškai, diosminas ir hesperidinas (paros dozė 900 mg ir 100 mg atitinkamai) sustiprina venų sienelės tonusą, pagerina veninio kraujo ir limfos cirkuliaciją, sumažina kapiliarų pralaidumą, sumažina uždegimą.
Geresni rezultatai pasiekiami tuomet, kai minėtos veikliosios medžiagos preparate yra mikronizuoto pavidalo.
Kuo unikalus „Mobiven“ maisto papildas?
Vieną kartą per dieną vartojamoje „Mobiven“ kapsulėje yra mikronizuotų diosmino 450 mg ir 50 mg hesperidino. Preparatas taip pat papildytas paprastajame kaštone (lot. Aesculus hipocastanum) esančiu aescinu (23,75 mg), kuris padeda palaikyti normalią veninę mikrocirkuliaciją, bei paprastuoju raudonėliu (lot. Origanum vulgare), kuris padeda išsaugoti kraujagyslių ir kapiliarų sieneles stiprias bei palaikyti jų elastingumą.
Šios veikliosios medžiagos veikia sinergiškai ir papildo viena kitos poveikį, užtikrina geresnį efektą.
Literatūra:
-
,,Management of chronic venous disorders of the lower limbs guidelines according to scientific evidence“. International Angiology. 2008, vol. 27, p.13–19.
-
Broulikova A., Sliva S.: ,,Diosminum, hesperidinum Remedia“, 2005;15, 3:227–234.
-
Pittler M.H.: ,,Horse chesnut seed extract for chronic venous insufficiency“. Cohrane database of systematic reviews, 2006, Issue 1. Art.No.: CD003230.
-
A.A. Ramelet et al. ,,Veno-active drugs in management of chronic venous disease“. Clinical hemortheology and microcirculation: Vol. 33 (2005) 309–319.
-
Sirtori C.R., ,,Aescin: Pharmacology, pharmacokinetics and therapeutic profile“, Pharmacological research, Vol. 44, No. 3, 2001.