Lietuvos rinkoje yra nemažai preparatų, naikinančių utėles: pesticidiniai, nepesticidiniai, alternatyvūs preparatai (preparatai, kurių veiklioji medžiaga yra eteriniai aliejai ar augalų ekstraktai, tinktūros). Šį kartą norėtume pakalbėti apie utėles naikinančius preparatus, kurių veiklioji medžiaga yra pesticidas.
Pesticidai – nuodai ne tik utėlėms
Pesticidai – tai bendras cheminių medžiagų pavadinimas, kurios skirtos kovoti su įvairiais parazitais. Šie chemikalai gali patekti į organizmą per odą – nebūtinai per pažeistą, juk ir sveika oda yra laidi įvairioms medžiagoms. Pesticidų galima įkvėpti ar nuryti, jų gali patekti į akis – tokiu atveju reikėtų kreiptis į gydytojus, nes cheminės medžiagos turi toksinį poveikį.
Prasiskverbę į odą cheminiai preparatai taip pat gali sukelti odos niežėjimą, paraudimą, bėrimą, akių dirginimą ir kitas alergines reakcijas. Dėl juose esančių tirpiklių ir kitų medžiagų ypač atsargūs turėtų būti sergantys astma, alergijų turintys žmonės, nerekomenduojama preparatų su pesticidais naudoti maitinančioms ir besilaukiančioms moterims, kūdikiams.
Lietuvoje preparatuose nuo utėlių dažniausiai naudojamas pesticidas permitrinas (0,5 % tirpalas), kuris nuodydamas utėles prasiskverbia ir į galvos odą. Kitose šalyse, pavyzdžiui, Didžiojoje Britanijoje, preparatuose nuo utėlių dažnai dar naudojami kiti pesticidai: malationas, karbarilas ir fenotrinas.
Utėlės tampa atsparios pesticidams
Nors pesticidiniai preparatai dėl juose esančių cheminių medžiagų atrodo efektyviausia priemonė nuo utėlių, tačiau yra priešingai. Visame pasaulyje pastebimas besivystantis utėlių atsparumas pesticidams, todėl pesticidinių preparatų naikinančių utėles efektyvumas vis mažėja.
Taip nutinka, kai gydymui panaudojamas per mažos koncentracijos pesticidas ir išgyvenusios utėlės perduoda atsparumą savo palikuonims, arba pesticidas naudojamas per dažnai, todėl utėlės įgauna atsparumą jam.
Jeigu po gydymo pesticidiniu preparatu utėlės neišnyko – nėra tikslo jo naudoti dar kartą. Reikėtų rinktis arba kitą preparatą su kitos rūšies pesticidais arba gydymą pradėti iš naujo su kitomis priemonėmis. Preparatų veiksmingumą paprastą patikrinti jau po 24 val. – jeigu šukuodami plaukus rasite gyvų utėlių, ieškokite kitos gydymo priemonės.
Saugios priemonės utėlėms naikinti
Norit utėles įveikti efektyviai ir saugiai sveikatos atžvilgiu, reikėtų rinktis priemones, kurios naikina utėles ne nunuodydamos, o fiziniu būdu, t.y. jos miršta ne paveiktos nuodų, o uždususios. Pavyzdžiui, Lietuvoje galima įsigyti preparatų su dimetikonu. Dimetikonas – plačiai kosmetikos ir kitoje pramonėje naudojamas silikonas, kurio yra šampūnuose, kondicionieriuose ir pan. priemonėse. Utėles jis veikia būtent fiziniu būdu – apgaubia lyg plėvele ir neleidžia kvėpuoti, todėl utėlės žūsta.
Dimetikonas neįsiskverbia pro odą, todėl tinkamas maitinančioms ir besilaukiančioms moterims, kūdikiams nuo 6 mėn. Nuo šios veikliosios medžiagos neišsivysto utėlių atsparumas.