Laimo liga, dar vadinama borelioze, yra sunki bakterinė infekcija, kurią sukelia erkių pernešamos bakterijos. Apie 8 proc. erkių mūsų krašte yra laimo ligos nešiotojos. Liga gali sukelti ilgalaikių padarinių ir sudėtingų komplikacijų. Šiame straipsnyje plačiau aptarsime, kas yra laimo liga ir kokie yra jos simptomai, gydymas bei prevencija.
Kas yra laimo liga?
Laimo liga susergama įsisiurbus užkrėstai erkei. Borelioze gali sirgti tiek žmonės, tiek gyvūnai. Kadangi pirminiai laimo ligos simptomai primena gripą, liga dažnai yra nustatoma pavėluotai. Negydoma, ji gali paveikti įvairias kūno sistemas – sąnarius, raumenis ir nervų sistemą bei sukelti ilgalaikių komplikacijų.
Laimo ligos priežastys
Laimo ligą perneša erkės, užsikrėtusios Borrelia burgdorferi bakterija. Ši bakterija tyko erkės žarnyne. Įkandimo metu, erkei pradėjus siurbti ir virškinti kraują, bakterija patenka į žmogaus ar gyvūno organizmą. Kasmet keli šimtai žmonių, apie 2,5 atv. 10 tūkstančiui gyventojui, užsikrečia laimo liga, daliai jų išsivysto ilgalaikiai simptomai.
Laimo ligos simptomai
Laimo ligai yra būdingas 3-30 dienų inkubacinis periodas. Jei nepastebėjote ar pamiršote, kad Jums buvo įsiurbusi erkė, simptomus gali būti sudėtinga atpažinti. Boreliozė pasireiškia stadijomis – pirminiai simptomai primena gripą ar peršalimą. Kuo greičiau liga yra aptinkama, tuo didesnė tikimybė, kad ją bus galima išgydyti ir Jums nepasireikš antrosios ir trečiosios stadijos simptomai.
Pirmosios stadijos simptomai:
- Laimo ligos bėrimas (migruojanti eritema) – rausvas odos bėrimas aplink įkandimo vietą, maždaug 5 cm skersmens. Jis panašus į taikinį – raudona besiplečianti dėmė su šviesesniu centru.
- Protarpinis karščiavimas (38-39°C).
- Šaltkrėtis.
- Nuovargis.
- Raumenų ir sąnarių skausmai.
- Galvos skausmas.
- Limfmazgių patinimas.
Antrosios stadijos simptomai (jei liga negydoma, gali pasireikšti po kelių savaičių ar mėnesių):
- Sunkūs sąnarių skausmai ir patinimas.
- Nervų sistemos sutrikimai (meningitas, paralyžius, galūnių tirpimas ar skausmas).
- Širdies problemos.
- Akių uždegimas.
- Kepenų uždegimas.
- Stiprus nuovargis.
Įsisenėjusios laimo ligos požymiai (gali tęstis kelis mėnesius ar net metus po infekcijos):
- Lėtinis artritas.
- Sunkūs neurologiniai sutrikimai.
- Atminties ir koncentracijos problemos.
- Miego sutrikimai.
- Nuotaikos svyravimai.
- Depresija.
- Pasikartojanti migrena.
Ne visiems susirgusiems pasireiškia visi simptomai, todėl jei įtariate, kad užsikrėtėte borelioze, vaistinėje galite įsigyti specialų testą. Laimo ligos testas yra kokybinis tyrimas, skirtas aptikti antikūnus prieš borelijas žmogaus kraujo, serumo arba plazmos mėginiuose.
Laimo ligos diagnostika
Jei radote įsisiurbusią erkę, ją kuo skubiau pašalinkite. Tą padaryti galite paprastu pincetu. Pašalinus erkę, įkandimo vietą nuplaukite švariu vandeniu ir muilu arba nuvalykite dezinfekciniu skysčiu ir užklijuokite ją pleistru. Kadangi laimo ligos inkubacinis periodas trunka apie mėnesį, visą šį laiką turite stebėti įkandimo vietą.
Pirmasis simptomas dažniausiai yra tipinis taikinio formos bėrimas aplink įkandimo vietą, bet jis atsiranda ne visiems užsikrėtusiems. Pastebėję pirmuosius laimo ligos simptomus, nedelsdami kreipkitės į gydytoją. Jie atliks tyrimus ir nustatys, ar esate užsikrėtę.
Laimo ligos tyrimai
Gydytojas pirmiausiai įvertins Jūsų simptomus ir atliks antikūnų testą. Ankstyvosiose ligos stadijose yra tikimybė gauti klaidingą neigiamą rezultatą, todėl taip pat yra atliekamas Western Blot laimo ligos tyrimas, kuris nustato Borrelia burgdorferi bakteriją.
Laimo ligos gydymas
Laimo ligos gydymas priklauso nuo to, kurioje stadijoje liga buvo aptikta. Tačiau beveik visais atvejais yra skiriami antibiotikai nuo laimo ligos. Ligą aptikus pirmoje stadijoje, gydymas dažniausiai trunka apie dvi savaites. Antrosios stadijos gydymas gali užtrukti iki mėnesio. Trečiojoje stadijoje, kuomet išsivysto lėtiniai simptomai, antibiotikai gali būti skiriami, bet jie dažnai nėra veiksmingi, todėl šioje stadijoje liga yra gydoma simptomiškai.
Antibiotikai nuo laimo ligos
Geriausi vaistai nuo laimo ligos yra antibiotikai - doksiciklinas, amoksicilinas arba cefuroksimas, kuriuos paskiria gydytojas.
Pirmojoje stadijoje antibiotikus galima vartoti tabletėmis. Antrojoje stadijoje antibiotikai dažniausiai yra leidžiami, kad greičiau ir efektyviau pasiektų ir įveiktų infekciją. Apie 99 proc. žmonių, gavusių gydymą antibiotikais ankstyvoje stadijoje, visiškai pasveiksta po kelių savaičių.
Gydymas namuose
Priklausomai nuo ligos stadijos ir simptomų sunkumo, svarbiausia yra ilsėtis ir gerti daug skysčių. Pirmosios dvi stadijos yra gydomos antibiotikais, bet namuose galite vartoti skausmą ir karščiavimą malšinančius vaistus, jei juos rekomenduoja Jūsų gydytojas.
Vėlyvoje stadijoje svarbu ne tik ilsėtis, bet ir stiprinti organizmą. Įprastai pacientams rekomenduojama valgyti kuo maistingesnį maistą, vengti streso ir gerai miegoti. Papildomai gali būti skiriami maisto papildai ir kitos priemonės imuninei sistemai stiprinti. Jūsų gydytojas taip pat gali rekomenduoti lengvą fizinę veiklą, kuri padeda numalšinti skausmus ir stiprinti kūną.
Laimo ligos prevencija
Pagrindinis būdas išvengti laimo ligos yra apsisaugojimas nuo erkių. Kadangi laimo ligos bakterija gyvena erkių žarnyne, ji į žmogaus organizmą įprastai patenka per 24-48 valandas, erkei įsisiurbus. Tačiau yra atvejų, kai liga yra perduodama greičiau. Todėl labai svarbu grįžus iš lauko, ypatingai, jei daug laiko praleidote gamtoje, miške ar pievose, patikrinti kūną ir drabužius.
Apsauga nuo erkių įkandimų
Net ir trumpo pasivaikščiojimo metu gamtoje, galite nepastebėję „parsinešti” nekviestą svečią.
Keli patarimai, kaip apsisaugoti nuo erkių:
- Dėvėkite šviesių spalvų drabužius, kad lengviau pastebėtumėte erkes.
- Mūvėkite ilgas kelnes, įkištas į kojines.
- Vilkėkite marškinius ilgomis rankovėmis.
- Avėkite uždarus batus.
- Prieš iškeliaudami į gamtą, visą kūną ir drabužius apsipurkškite repelentu nuo erkių.
- Venkite aukštos žolės ir krūmynų.
- Vaikščiokite takų viduriu, kai esate miške ar pievose.
- Po buvimo lauke atidžiai apžiūrėkite visą kūną.
- Patikrinkite vaikus ir augintinius.
- Ypatingą dėmesį skirkite pažastims, ausims, bambai, kelių linkiams, galvai.
- Su savimi turėkite pirmosios pagalbos rinkinį ar pagrindines medicinines prekes, kad įsisiurbus erkei galėtumėte ją pašalinti ir dezinfekuoti įkandimo vietą.
Skiepai nuo laimo ligos
Skiepų nuo laimo ligos nėra, nes tai bakterinė liga. Ji yra gydoma tik antibiotikais. Tačiau erkės gali pernešti kitą pavojingą ligą – erkinį encefalitą. Nuo erkinio encefalito yra skiepijama, todėl visiems rekomenduojama pasiskiepyti ir apsisaugoti nuo šios ligos.
Dažniausiai užduodami klausimai
Ar laimo liga pagydoma?
Taip, kuo anksčiau pastebėsite ligos simptomus, tuo didesnė tikimybė, kad greičiau pasveiksite.
Kokie yra ilgalaikiai laimo ligos padariniai?
- Lėtinis artritas
- Sunkūs neurologiniai sutrikimai
- Atminties ir koncentracijos problemos
- Miego sutrikimai
- Nuotaikos svyravimai
- Depresija
- Migrena
Ar galima užsikrėsti laimo liga nuo kito žmogaus?
Ne, laimo liga neužsikrečiama nuo žmonių. Labai retais atvejai nėščia moteris gali perduoti ligą besivystančiam kūdikiui.
Kokie yra laimo ligos rizikos veiksniai?
Pagrindiniai užsikrėtimai laimo liga yra fiksuojami nuo ankstyvo pavasario iki rudens, kuomet suaktyvėja erkės. Taip pat esate rizikos grupėje, jei daug laiko praleidžiate gamtoje, miške, pievose. Augintiniai taip pat gali padidinti riziką parsinešti erkių į namus.