Troškulys - tai organizmo būklė, kai apima nenumaldomas noras gerti.
Troškulio paplitimas tarp visų šeimos gydytojo pacientų nėra tiksliai nustatomas, tačiau žinoma, kad sergant cukriniu diabetu daugiau kaip pusė pacientų epizodiškai skundžiasi troškuliu. O negydomas ar nepakankamai gydomas necukrinis diabetas beveik be išimties visiems pacientams sukelia nenumaldomą troškulį.
Šis simptomas pasireiškia gausiai prakaituojant, sergant cukriniu arba necukriniu diabetu, reguliariai vartojant laisvinamuosius vaistus, viduriuojant ar vemiant, sergant paraskydinių liaukų ar inkstų ligomis, įvykus smegenų pažeidimui. Troškulys gali būti būdingas paauglėms ir jaunoms moterims, kurios dėl įvairių psichologinių sutrikimų vengia valgyti ir labai suliesėja. Joms itin sumažėja maisto medžiagų įsisavinimas, pasireiškia elektrolitų ir skysčių stoka.
Gydytojai pirmiausia siekia nustatyti, ar pacientas nevartoja vaistų, galinčių sukelti troškulį, sužinoti, ar pacientas nekarščiuoja, nevemia, neviduriuoja, neserga kokia nors endokrinine liga. Dažnai medicinos personalas turi atlikti bendrą kraujo tyrimą, nustatyti gliukozės koncentraciją kraujyje, įvairius inkstų ir skydliaukės funkcijos rodiklius.
Troškulys gydomas atsižvelgiant į jį sukėlusią priežastį. Kai sergama necukriniu diabetu, parinkus specialų gydymą troškulys akimirksniu dingsta. Paciento būklė greitai pagerėja insulino injekcija sumažinus gliukozės koncentraciją kraujyje sergant cukriniu diabetu. Gydant paraskydinių liaukų ligas specialiais hormonais, pavyksta sumažinti kalcio kiekį kraujyje, ir tada sumažėja troškulys. Inkstų ligų gydymas dažnai sudėtingas, kartais tenka taikyti dializės procedūras ar net inkstų persodinimą. Sergant anoreksija dažniausiai gelbsti psichoterapija.
Atsiradus troškuliui, kurio nepavyksta numalšinti, patartina kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatytos nuolatinio troškulio priežastys. Sergant cukriniu diabetu būtina nuolat stebėti gliukozės koncentraciją kraujyje. Jei vaiko šlapimas labai šviesus ir jis daug geria skysčių, motina turi kreiptis į gydytoją, kad būtų nustatytos priežastys ir išvengta rimtų vėlesnių pažeidimų.