Streso valdymas gruodį: kaip nepasiduoti prieššventiniam skubėjimui ir išsaugoti savo spindesį?

Streso valdymas gruodį: kaip nepasiduoti prieššventiniam skubėjimui ir išsaugoti savo spindesį?

Streso valdymas gruodį: kaip nepasiduoti prieššventiniam skubėjimui ir išsaugoti savo spindesį?

Didžiosios šventės sparčiai artėja. Šiuo periodu ant pečių gali nugulti daugiau atsakomybių nei įprastai – dovanų ieškojimas artimiesiems, nesibaigiančios užduotys darbe bei artėjančių švenčių planavimas. Taip pat prieššventinis stresas, pakitusi mityba ir išsibalansavęs miego režimas gali tapti tikras išbandymas ir mūsų pačių spindesiui. „Eurovaistinės“ vaistininkė Gabija Kruopytė dalinasi keliais patarimais, kaip suvaldyti stresą ir „žengti į šventes“ ramesniems.

Gruodį pervargti itin paprasta

Vis dažniau kalbama, kad ilgalaikis stresas neigiamai veikia psichinę ir fizinę žmogaus sveikatą. Apie ilgalaikį nuovargį pirmiausiai išduoda nuolatinis nerimas, nuovargis, nemiga, padidėjęs kraujospūdis, suprastėjusi nuotaika.

„Gruodį vaistinėse sulaukiame ne tik pacientų, ieškančių vaistinių preparatų, skirtų peršalimo ir virusinėms ligoms gydyti, bet ir kita jų dalis skundžiasi stresu, kuris iššaukia nerimą, sutrikusį miegą ir nuovargį. Kai kurie teiraujasi apie vaistinius preparatus, siekiant išsimiegoti ir suvaldyti nerimą, tačiau noriu patikinti – prieš griebiantis vaistų, patariama išbandyti natūralias priemones, kurios gali akivaizdžiai pagerinti savijautą šiuo prieššventiniu laikotarpiu“, – pasakoja vaistininkė G. Kruopytė.

Streso malšinimui – adaptogenai

„Adaptogenai – tai įvairūs augalai, o kartais ir grybai, kurie aprūpina mūsų organizmą antioksidantais, apsaugo nuo uždegimų ir stiprina imunitetą. Vis dėlto pastaruoju metu jie geriausiai žinomi dėl stresą mažinančių savybių. Adaptogenai padeda organizmui atremti tiek trumpalaikį ir ilgalaikį, tiek fizinį ir psichologinį stresą, taip pat gali įveikti nuovargį, išspręsti miego problemas“, – pasakoja vaistininkė G. Kruopytė.

Vaistininkė įvardija, kad daugiausia adaptogeninių savybių turi šie augalai ir grybai – ašvaganda, kordicepsas, gericijus, taip pat Azijos, Marikos ir Peru ženšeniai. Anot jos, norint įsisavinti pakankamą kiekį adaptogenų, patariama rinktis maisto papildus, kurių sudėtyje būtų randami būtent šie augalai ir grybai.

Įsitikinkite, ar jums netrūksta magnio

Magnis dažnai prisimenamas tada, kai pradeda traukti mėšlungis. Tačiau vaistininkė pabrėžia, kad jis itin svarbus ir mūsų nervinei sistemai:

„Reguliariai vartojamas magnis gali palengvinti patiriamą nerimą, kadangi jis padeda kontroliuoti mūsų antinksčiuose išskiriantį hormoną – kortizolį. Kortizolis išsiskiria stresinėse situacijose, siekdamas mums padėti jas įveikti. Jis, kaip ir adrenalinas, suteikia papildomų jėgų, norint kovoti pajutus pavojų. Tačiau nuolat išsiskiriant per dideliam jo kiekiui, susiduriame su kankinančiu nerimu, todėl čia gelbėja magnis, kuris kontroliuoja kortizolio išsiskyrimą organizme“, – pasakoja G. Kruopytė.

Vaistininkė priduria, kad nerimą įveikti magniui gali padėti B grupės vitaminai, taip pat tokios žolelės kaip valerijonas, apyniai ar gudobelė.

Reguliari mankšta – geros savijautos pagrindas

Reguliari mankšta ar netgi paprasčiausias pasivaikščiojimas gali turėti teigiamą poveikį streso ir nerimo mažinimui.

„Aktyvi fizinė veikla skatina endorfinų gamybą, kurie dar kitaip yra vadinami laimės hormonais. Dėl to pasportavus mūsų nuotaika gali pagerėti. Taip pat sportas arba ilgesnis pasivaikščiojimas ypatingai gali padėti tiems, kuriems sunku užmigti. Vakare, bet ne vėliau nei 2–3 valandas iki miego,  skirkite laiko aktyvesniam judėjimui – tai gali pagreitinti užmigimo laiką bei pagilinti patį miegą“, – pasakoja vaistininkė G. Kruopytė.

Mūsų oda prieš, per ir po švenčių: kaip šiuo laikotarpiu išsaugoti spindinčią ir sveiką odą?

„Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė teigia, kad jau prieššventinio laikotarpio metu pasikeitus įprastai rutinai, mūsų oda gali „atsidėkoti“ bėrimais ir šerpetojimu. Todėl ji dalinasi praktiniais patarimais, kaip rūpintis savo oda visą šventinį periodą – belaukiant švenčių, jas pasitikus ir šioms pasibaigus. 

Veido odos šveitimas

Norint pasirūpinti savo veido oda, svarbu ne tik palaikyti kasdienę jos priežiūros rutiną, bet ir papildomai ją „išvalyti“. Todėl „Eurovaistinės“ grožio vaistinių vadovė Aušra Vareikienė pataria tiek prieš šventes, tiek po jų atlikti veido odos šveitimą.

„Šiuo laikotarpiu savo oda turi pasirūpinti visi be išimties. Kasdienės rutinos, mitybos ir miego pokyčiai gali greitai pasimatyti tiek ant sausos, tiek ant riebios odos. Jeigu jūsų oda yra riebi, visi šie faktoriai gali iššaukti didesnį bėrimą, o jeigu oda sausa – ji gali pradėti dar stipriau šerpetoti. Prieš ir po švenčių atliekamas šveitimas gali padėti tam užkirsti kelią. Pavyzdžiui, atliekamas prieš šventes odos šveitimas paruošia odą lygesniam makiažo pasiskirstymui, o po švenčių – išvalo poras, apsaugodamas nuo jų užsikimšimo“, – pasakoja A. Vareikienė.

Probiotikai

Kone visiems pažįstami probiotikai yra naudingi ne tik mūsų virškinimo sistemos darbui, bet ir veido odai.

Probiotikai gelbsti skirtingiems odoms tipams. Riebios odos savininkams jie gali padėti sumažinti odos uždegimus, pasireiškiančius bėrimu ar pavieniais spuogeliais, o sausą odą turintiems žmonėms padeda atkurti normalų odos drėgmės lygį. Dėl šių priežasčių probiotikai leidžia džiaugtis savo oda prieš šventes ir po jų.

Drėkinančių ir maitinančių kaukių sezonas

„Likus kelioms dienoms iki švenčių kuo dažniau užsidėkite drėkinančias ir maitinančias veido odos kaukes. Prieššventinį stresą patiriantiems žmonėms veido kaukės padės atsipalaiduoti, nuraminti odą. Po švenčių maitinančios, drėkinančios ar netgi valančios kaukės padės pasirūpinti savo oda, priklausomai nuo jos tipo. Be to, šiuo laikotarpiu palepinkite save įvairių formų kaukėmis – tiek tepamomis, tiek lakštinėmis. Jas užsidėję, paskaitykite knygą, pažiūrėkite mylimą serialą ar paprasčiausiai pabūkite tyloje ir pakvėpuokite“, – pataria A. Vareikienė.

Vanduo

Savo veido odą reikėtų drėkinti ne tik iš išorės, bet ir vidaus. Patariama per šventes tarp gaiviųjų gėrimų ir gausybės maisto nepamiršti vandens, kuris ypač svarbus mūsų sveikai ir gražiai odai. Sąžiningai gerkite vandenį per šventes ir po jų. Vanduo padės pašalinti iš organizmo toksinus, atstatyti natūralų drėgmės kiekį. Norint žinoti, kiek tiksliai reikia išgerti vandens, moterys turėtų 0,037 l padauginti iš savo svorio, o vyrai – 0,035 l. 

Pasirūpinkite ne tik veido oda

„Nepamirškite šiuo laikotarpiu rankų, pėdų ir dekoltė odos. Naudokite šveitiklius ir drėkinamąsias, maitinamąsias kaukes. Dekoltė galite naudoti tepamą veido kaukę, o rankoms ir pėdoms – specialias kojinių arba pirštinių tipo kaukes. Negailėkite šioms kūno dalims drėkinamųjų ir maitinamųjų kremų. O norintys pasimėgauti tikru namų SPA, tegul prieš ir po švenčių prisileidžia atpalaiduojančią druskų vonią arba išbando Kleopatros vonią. Jei į vandenį įpilsite šaukštelį vonios aliejaus, taip pat galite įsimesti rožių žiedų ar levandos šakelę. Taip ne tik pamaitinsite viso kūno odą, bet ir nuraminsite mintis“, – sako grožio specialistė Aušra Vareikienė.

Viskas prasideda nuo teisingų įpročių

Rūpintis oda yra daugialypis procesas, apimantis ne tik tinkamą odos priežiūrą, bet ir visapusišką požiūrį į savo gyvenimo būdą. Siekiant, kad oda išliktų sveika ir spindinti, ypač švenčių laikotarpiu, svarbu ne tik naudoti tinkamas odos priežiūros priemones, bet ir užtikrinti, kad kūnas gautų reikiamą dėmesį iš vidaus. 

Sveika ir subalansuota mityba, reguliarus fizinis aktyvumas ir pakankamas poilsis – tai pagrindiniai sveikos gyvensenos principai, kurie tiesiogiai prisideda prie odos būklės ilgalaikėje perspektyvoje. Todėl, norint ilgalaikio odos priežiūros priemonių poveikio, svarbiausia yra harmonija tarp išorinio ir vidinio rūpesčio savimi. Juk išlaikant balansą tarp kūno, proto ir odos priežiūros, galime džiaugtis ne tik gražia, bet ir sveika oda ištisus metus.