Dantų jautrumas - kaip jį sumažinti?

Dantų jautrumas - kaip jį sumažinti?

 

Dantys yra jautrūs šalčiui ar karščiui:

Dentino – audinio, iš kurio pagaminti dantys, – jautrumas yra įprastas gynybinis danties atsakas į įvairius išorinius dirgiklius. Dantys gali reaguoti į šiluminius (dažniausiai šaltus, kartais ir karštus), mechaninius (pvz., liečiant dantį dantų apžiūros metu) dirgiklius arba dehidrataciją, t. y. kai dantis džiovinamas oro srove arba vatos pagaliuku. Tačiau kodėl kai kurie iš mūsų gali valgyti šaltus ledus ar gerti karštą arbatą ir nejausti dantų skausmo, o kai kurie jaučia stiprų padidėjusį jautrumą įvairiems dirgikliams?

Kas yra dantų jautrumas?

Dantų jautrumas, dažniau vadinamas padidėjusiu dantų jautrumu, yra trumpas, aštrus skausmas, atsirandantis dėl nekenksmingų veiksnių, veikiančių vidinį danties audinį dentiną.

Įprastomis fiziologinėmis sąlygomis dentinas, kurį vainikinėje dalyje supa emalis, o šaknies dalyje – cementas, nėra jautrus ir nereaguoja į išorinius dirgiklius. Tačiau, kai dentinas atsidengia, dantis pradeda skausmingai reaguoti į įvairius dirgiklius ir atsiranda danties padidėjusio jautrumo problema.

Taip atsitinka dėl įvairių situacijų, pavyzdžiui, po traumos ar sužeidimo, kai dantis yra lūžęs ir atsidengia jo vidiniai audiniai. Taip pat patologinio, pernelyg didelio dantų nusidėvėjimo atveju, kai pacientai, sergantys bruksizmu, valosi dantis netinkama technika, naudodami per didelę jėgą ir dantų šepetėlius su kietais šereliais. Dantų jautrumas taip pat gali pasireikšti pacientams, sergantiems dantenų recesija, kai atsiveria danties kaklelis arba šaknis.

 

Kokie yra jautrių dantų simptomai?

Padidėjusio dantų jautrumo simptomai labai skiriasi kiekvienam pacientui, nes skiriasi skirtingų dantų grupių anatominė sandara. Vienas dantis gali būti jautrus tik šalčiui, o kitas – ir karščiui, ir šalčiui. Stipresnis skausmas taip pat pasireiškia labiau pažeistiems dantims, pvz., dėl ilgalaikio netinkamo dantų valymo, dantų šepetėlio su per kietais šereliais ar dėl stipriai abrazyvios pastos naudojimo.

Su padidėjusiu jautrumu susijęs skausmas paprastai būna jaučiamas vienoje vietoje, jis atsiranda staiga ir trunka, kol yra dirgiklis (pvz., šalti ar karšti gėrimai ir maistas, maistas, turintis daug rūgščių, taip pat dėl kai kurių mechaninių dirgiklių – dantų valymas, zondavimas atliekant dantų apžiūrą ar profesionalios higienos procedūros odontologijos kabinete). Dauguma dantų yra jautrūs daugiau nei vienam dirgikliui, ir ne visi dantys, kurių dentinas yra atviras, reaguoja į tą patį dirgiklį.

 

Kas sukelia dantų jautrumą šalčiui ar karščiui?

Dentinas atsidengia, kai iš dalies arba visiškai dingsta emalis. Emalio nusidėvėjimas pastebimas pacientams, kurie kenčia nuo bruksizmo – griežia dantimis. Netinkami dantų valymo būdai taip pat skatina emalio – išorinio apsauginio dantų audinio – dilimą. Kai dantis veikia cheminės medžiagos (pvz., rūgštūs ar gazuoti gėrimai arba rūgštus maistas) ir tai nuolat kartojasi, danties audiniai pamažu nyksta dėl erozijos.

Dėl visų šių procesų laipsniškai nyksta emalis ir atsidengia dentinas, todėl atsiranda dantų jautrumo simptomų. Padidėjęs jautrumas taip pat gali atsirasti po įvairių dantų gydymo ar higienos procedūrų, taip pat po gyvybingų dantų balinimo.

 

Kaip numalšinti dantų jautrumą karščiui ar šalčiui?

Pirmasis veiksmas malšinant dantų jautrumą turėtų būti emalio nykimo priežasties nustatymas ir tolesnio danties audinių nykimo prevencija.

Norėdamas pradėti gydyti dantų jautrumą, pacientas turėtų:

  • naudoti minkštą dantų šepetėlį,

  • koreguoti dantų valymo šepetėliu techniką, kad būtų išvengta emalio dilimo ir dantenų recesijos,

  • atsisakyti daug rūgščių turinčių maisto produktų, siekiant išvengti erozijos,

  • vengti valytis dantis iš karto po rūgščių turinčių gėrimų ir maisto produktų vartojimo.

 

Siekiant sumažinti dantų jautrumą namų sąlygomis, taip pat reikia į kasdienę higieną įtraukti dantų pastą nuo dantų jautrumo, kurios sudėtyje yra amino fluorido. Jis sukuria apsauginę dangą aplink atvirus dantų kaklelius ir taip sumažina dantų jautrumą. Tačiau norint gydyti dantų jautrumą pacientus turėtų nuolat prižiūrėti odontologas ir burnos higienistas.

 

 

Nuorodos:

1. Zbigniew Jańczuk, Urszula Kaczmarek, Mariusz Lipski, Stomatologia zachowawcza z endodoncją. Zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 2018 m

2. Iwona M. Tomaszewska, Nadwrażliwość zębów, mp.pl (https://www.mp.pl/pacjent/stomatologia/choroby-i-leczenie-zebow/107700,nadwrazliwosc- zebow

3. https://www.dentalhealth.org/sensitive-teeth