Ką reikia žinoti apie sausą odą ir jos priežiūrą?

Ką reikia žinoti apie sausą odą ir jos priežiūrą?

Į klausimus atsako Estetinės medicinos ir dermatologijos klinikos ,,Grožio pasaulis“ gydytoja dermatologė Sandra Kavaliauskienė.

  
Kokia yra odos sandara ir kokie procesai vyksta joje?

Pagrindinė odos funkcija – sukurti barjerą tarp išorės aplinkos ir organizmo, saugoti nuo įvairių infekcijų ir dirgiklių. Odą sudaro trys sluoksniai: epidermis (antodis), derma (tikroji oda) ir hipoderma (poodis). Viršutinis odos sluoksnis (epidermis) yra iš penkių sluoksnių, sudarytų iš įvairaus brandumo ląstelių (epiteliocitų). Epidermio ląstelės bręsdamos pereina visus kitus sluoksnius iki viršutinio, kur žūsta ir tampa raginio sluoksnio ląstelėmis. Šis procesas vadinamas epidermio diferenciacija. Epidermio raginis sluoksnis yra labai dinamiška ir sudėtinga struktūra, sąveikaujanti su išorine aplinka ir gyvybiškai būtina odos barjerui palaikyti.


Kas lemia odos sausumą?

Odos sausumą gali lemti:
- genetika, 
- medžiagų apykaita,
- lėtinės odos ligos (atopinis dermatitas, kontaktinis alerginis dermatitas, žvynelinė), 
- endokrininės ligos (cukrinis diabetas, skydliaukės patologija),
- vyresnis amžius (su amžiumi odoje mažėja vandens, riebalų ir ceramidų kiekis),
- aplinkos veiksniai (šaltas, vėjuotas oras, UV spinduliai, dirbtinės vėdinimo sistemos, pernelyg dažnas maudymasis, naudojant šarminius muilus, nuolatinis kontaktas su įvairiais cheminiais dirgikliais). 
Išsausėjusi oda praranda patrauklią išvaizdą, sukelia diskomfortą. Sausą odą dažnai niežti, ji pleiskanoja, yra šiurkšti, raukšlėse atsiranda įtrūkimų, padidėja jautrumas išoriniams dirgikliams ir infekcijai, o tai neigiamai veikia paciento gyvenimo kokybę.


Koks emolientų vaidmuo gydant sausą odą?

Emolientai – tai riebalinės vietiškai vartojamos medžiagos. Jos drėkina, minkština ir apsaugo odą bei gleivines nuo išorinių dirgiklių, be to, ne tik slopina odos lupimąsi ir reguliuoja drėgmę, bet ir išsiskiria uždegimą malšinančiu efektu, taip pat atkuria fiziologinį odos pH.


Ką reikia žinoti apie emolientų sudedamąsias medžiagas?

Į daugumos emolientų sudėtį įeina keturi pagrindiniai komponentai: lipidai, humektantai, emulsikliai ir konservantai. 

Emolientų sudedamosios dalys, dažniausiai emulsikliai ir konservantai, gali sukelti nepageidaujamų šalutinių reiškinių: alerginius ir iritacinius dermatitus, urtikariją, kosmetinius spuogus, pigmentacijos pokyčius, todėl turint jautrią sausą odą ar sergant odos ligomis rekomenduojama rinktis emolientus be kvapiųjų medžiagų, dažų ir konservantų (paraamino benzoinės rūgšties, aldehidų). 
Svarbu paminėti, kad į efektyvių minkštinamųjų sausos odos preparatų sudėtį įtraukiami tokie drėgmę palaikantys komponentai kaip glicerolis ir šlapalas (urea). Norint išlaikyti normalią epidermio diferenciaciją, odą minkštinančių priemonių sudėtyje turėtų būti ir medžiagų, palaikančių ląstelių dauginimąsi bei lipidų sintezę (viena jų – dekspantenolis).


Kokius odos valiklius rekomenduojama rinktis, esant ypač jautriai odai?

Kai kurie odos valikliai gali pažeisti odos barjerą, nes valikliai veikia raginio odos sluoksnio riebalus ir pH. Jei oda jautri, vertėtų naudoti švelnesnius gaminius, kurių pH neutralus. Sintetiniai detergentai yra geresni nei muilai. Jie sudaryti iš sintetinių surfaktantų, gautų iš aliejų, riebalų ir kitų naftos produktų. Jie drėkina odą. Svarbiausia, kad sintetinių detergentų pH 5–7 yra artimas odos pH, todėl nekeičia epidermio riebalų struktūros ir nepažeidžia odos barjero.


Kokios priemonės rekomenduojamos, kai niežti odą?

Ypač varginanti sausos odos problema – niežėjimas, o besikasydamas žmogus dar labiau žaloja odą. Nutraukus „niežėjimo ir kasymosi“ ciklą, galima sumažinti kasymosi sukeliamą neigiamą poveikį epidermiui, atkurti normalią epidermio diferenciaciją ir sumažinti diskomfortą. Idealių emolientų sudėtyje turi būti natūralių niežėjimą slopinančių medžiagų (pvz.: glicino, dekspantenolio). Jos turėtų būti efektyvios ir nekelti šalutinio poveikio, naudojant priemones ilgą laiką.


Ką vertėtų žinoti apie priemones, naudojamas maudantis ir po maudynių?

Maudymasis naudojant švelnias priemones nėra žalingas: vonia padeda hidratuoti raginį sluoksnį ir pašalinti potencialius dirgiklius bei bakterijas. Tinkama naudoti emolientus po maudynių (3 minučių taisyklė: nepraėjus trims minutėms po maudymosi, patepti odą emolientais). Jei oda sausa ar sergama odos ligomis, drėkinamąsias priemones reikia naudoti ir tomis dienomis, kai nesimaudoma.


Kuo ypatingos odos priežiūros priemonės „Numis® med“?


„Numis® med“ – dermatologų patikrinta kosmetika, skirta jautrios ir sausos odos priežiūrai. Tai vokiškas vaistinėms skirtos kosmetikos prekių ženklas, gyvuojantis nuo 1982 metų. Klinikiniai tyrimai įrodo puikų „Numis® med UREA“ veiksmingumą ir tinkamumą itin sausai odai. Šios priemonės aprūpina epidermį maisto medžiagomis, svarbiomis natūraliam odos regeneracijos procesui.

Šlapalas (urea) turi minkštinantį poveikį odos keratino struktūroms, didina odos elastingumą, drėgnumą ir gerina odos gebėjimą sulaikyti vandenį. Ši medžiaga skatina greitesnį negyvų epitelio ląstelių atsiskyrimą, todėl nyksta odos įtrūkimai. Reguliariai naudojant odos priežiūros priemones su šlapalu gali būti ilgam ir veiksmingai atkurtas odos drėgnumas.
Svarbu, kad į odos priežiūros priemonių „Numis® med UREA“ sudėtį įeina sidabro chloridas. Sidabro jonai stabdo bakterijų dauginimąsi ant odos. Tai ypač aktualu sergant atopiniu dermatitu.


Estetinės medicinos ir dermatologijos klinika ,,Grožio pasaulis“

Savanorių pr. 421, Kaunas

Tel. 837313900

www.groziopasaulis.lt