Odos tipai
Oda yra šių tipų: normali, sausa, riebi ir mišri. Dar gali būti su anomalijomis: jautri, pridususi, atoniška, su miliumais, apimta kuperozės, su drėgmės trūkumu. Trumpai tariant, oda yra sveika arba nesveika (senstanti, vystanti, problemiška). Odos tipą dažnai nulemia genai, tačiau jos būklė labai priklauso ir nuo aplinkos. Be abejo, odą reikia nuolat prižiūrėti: saugoti nuo kenksmingo poveikio, valyti, drėkinti ir maitinti. Kiekvieno tipo oda prižiūrima specifiškai. Anomalijas geriau gydyti pas specialistą.
Normali oda yra lygi, švelni, poros neišsiplėtusios, nėra iškilimų, pleiskanų, riebiųjų porų, vientisa, be jokių dėmelių. Raukšlių nėra ir, tinkamai prižiūrint, neatsiranda iki pat senatvės. Nesukelia problemų prausimasis minkštu vandeniu. Normali oda – retas reiškinys. Bėgant metams ji paprastai sausėja. Normalią odą reikia valyti švelniomis priemonėmis, tepti lengvais drėkinamaisiais kremais su trupučiu riebalinių medžiagų.
Sausa oda yra šiurkšti, išdžiūvusi, pleiskanota, linkusi greičiau vysti, raukšlėtis. Riebalinės liaukos gamina per mažai riebalų, dėl to oda sausėja, nesulaiko drėgmės. Tai gali būti paveldėta, arba dėl to kaltas spiritavimas, skysčių nevartojimas, augalinės kilmės riebalų trūkumas, sausos patalpos. Sausą odą reikia tepti švelniais maitinamaisiais, drėkinamaisiais kremais, valyti švelniomis priemonėmis su maitinamųjų medžiagų priedais, naudoti tonizuojamuosius gelius.
Riebi oda. Poros išsiplėtusios (atrodo kaip apelsino žievės), riebalai blizga, daug inkštirų, spuogų. Pabėrimų būna ne tik veide, bet ir ant krūtinės, pečių, nugaros. Viena iš priežasčių gali būti genetinis paveldėjimas. Dar gali veikti hormonų disbalansas – riebalinės liaukos gamina per daug riebalų. Dažniausiai pirmieji hormoninių sutrikimų požymiai atsiranda brendimo laikotarpiu tiek merginoms, tiek vaikinams. Ilgainiui riebi oda dažniausiai tampa labai problemiška. Antra vertus, odos riebalų perteklius saugo riebią odą nuo išdžiūvimo, todėl ji rečiau raukšlėjasi ir lėčiau sensta. Riebią odą reikia tepti šiek tiek sausinančiais kremais, naudoti tonikus, valomąsias kaukes ir pienelius. Ją būtina valyti itin kruopščiai, o pasirodžius inkštirams ir ryškiems uždegiminiams židiniams – imtis specialių priemonių.
Mišri oda būna iš dalies riebi, iš dalies sausa (bet nebūtinai sausa). Ji blizga T zonoje (kaktos, nosies ir smakro srityse), o kitos vietos yra sausos. Metams bėgant tokia oda tampa normali. Prižiūrėti ją reikia kaip riebią arba kaip normalią. Po rytinio prausimosi riebūs odos ploteliai suvilgomi poras traukiančiu losjonu, o kitos vietos patepamos kosmetiniu pieneliu arba drėkinamuoju kremu. Vakare oda valoma pieneliu arba kremu, riebūs ploteliai suvilgomi losjonu, o sausi patepami kremu.
Jautri oda pernelyg jautriai reaguoja į aplinką. Sudirgusi oda būna paraudusi, išmušta raudonomis dėmėmis. Ji kaista, dega, ją tempia, skauda, peršti, niežti. Kai praeina paūmėjimas, oda pleiskanoja, būna dėmėta. Jautrią odą lemia genai ir išoriniai veiksniai, kaip antai netinkama kosmetika, šaltis, karštis. Kraujyje esantys alergenai sukelia odos reakciją. Šią odą itin svarbu atsargiai valyti ir gerai maitinti.
Kuperozė – tai paviršinių odos kraujagyslių išsiplėtimas, veide matomas jų tinklelis. Paviršiniai kapiliarai nebesusitraukia. Kuperozę lemia genetika arba išoriniai veiksniai, pavyzdžiui, UV spindulių poveikis, staigūs temperatūrų svyravimai, karštis. Kuperozė gali atsirasti sergant hipertonija, alkoholizmu, kepenų ciroze, raudonaisiais spuogais.
Miliumai – tai balti, labai į manų kruopas panašūs taškeliai ant odos. Jų atsiranda, kai oda nuo sausumo suragėja, tada neleidžia iš porų išeiti riebalams. Miliumai naikinami praduriant juos adata, tačiau ši procedūra daroma kosmetikos kabinete. Paakiuose esančius miliumus naikina akių klinikoje dirbantys okulistai.
Pridususi oda – tai riebios odos anomalija, kai poros užkimštos riebiu sekretu ir nešvarumais. Spaudžiant lenda gilyn. Tokia oda tampa dėl labai didelio hormonų disbalanso, kai gaminasi itin riebus sekretas ir sumažėja odos drėgmė. Dažniausiai ji tokia pasidaro, kai spiritavimo priemonėmis sausinama ir užmirštama sudrėkinti.
Atoniška oda – nėra odos tonuso. Ji suglebusi, papilkėjusi. Atsiranda staiga netekus svorio, po sunkių ligų ar tiesiog dėl senėjimo. Oda greitai vysti, sausėti gali ne tik dėl amžiaus, bet ir dėl UV spindulių poveikio, medžiagų apykaitos sutrikimų, vidaus ligų. Epidermis galutinai atsinaujina per 28 dienas: negyvas ląsteles nuolat keičia naujos. Deja, metams bėgant, šis procesas lėtėja, todėl raginis sluoksnis storėja, oda pilkšvėja.
Odos tipą dažnai nulemia genai, tačiau jos būklė labai priklauso ir nuo aplinkos. Kartais odos tipą nustatyti nėra taip paprasta, nes ji gali keistis, ypač bėgant metams, tarkime, iš riebios tapti sausa. Oda nuolat kenčia nuo vidaus ir išorės poveikio. Neigiami išorės veiksniai yra oro sąlygos, gausus UV spinduliavimas, rūkymas. Oda reaguoja į įtampą, nemigą, persivalgymą, vidaus organų ligas. Dėl to pablogėja jos spalva, pasirodo dėmių, išbėrimų ir raukšlių, ji skeldėja, atsiranda inkštirų, įspėjančių apie blogą vidaus sekrecijos organų būklę ir medžiagų apykaitos sutrikimus. Kai kurios riebios odos sritys gali tapti sausos.
ILONA KIERIENĖ,
Kosmetologė
Kaip prižiūrėti brandžią odą?
Senstančiai odai reikia skvarbesnių kremų. Jų molekulės turi būti mažesnės nei odos, kad giliau įsiskverbtų. Tinka stipriai drėkinantys kremai arba su liposomomis (tai mikroskopinės dalelytės, kuriose yra aktyvių mikroelementų), arba vaisių rūgštimis. Tačiau neapsigaukite – nebrangiuose kremuose tų liposomų su mikroelementais nėra nė kvapo. Geresni kremai su liposomomis kainuos tik nuo 100 litų.
Senstant kinta hormonų pusiausvyra, tad vien kremu odos neatgaivinsite. Labai gelbsti veido masažas. Kai kas mano, kad taip ištampoma oda, tačiau kosmetologas masažuoja ne odą, o išjudina veido raumenis – taip oda atsigauna.
Ar brangūs kremai su auksu, perlais ir placenta yra stebuklas?
Tai komercija. Nei auksas, nei ikrai neprasiskverbia į gilesnius sluoksnius, o juk raukšlė formuojasi kaip tik ten. Todėl ikrus verčiau valgyti – bus naudingiau, nei tepti kremus, kuriuose jų yra. Placenta veiksminga tik šviežia, vėliau keičiasi jos struktūra. Viena aišku, įtampa ypač kenkia odai. Adrenalinas keičia ląstelės struktūrą, tad mažiau nervinkimės.
Tai gal botoksas ar heliurono rūgštis grąžina jaunystę?
Viena galiu pasakyti – jeigu jau nusprendėte šių medžiagų leistis, tai tik geros kokybės, nes rinkoje yra visko. Man teko matyti atvejų, kai į lūpas suleista heliurono rūgštis „sušoko“ burbuliukais, deja, jie neišsiskirsto ir lieka visą gyvenimą.
Visaverčio gyvenimo vadovas. Aut. kolektyvas (leidykla „Alma littera“, 2012 m.)