Plaukai - mano grožis

Plaukai - mano grožis

Nuo seno vešlūs, sveiki plaukai reiškė gerą žmogaus savijautą ir grožį. Galima sakyti, kad grožis ir prasideda nuo jų. Plaukai yra epidermio priedas, išorinis odos sluoksnis. Plauko spalvą lemia pigmentas melaninas, gaminamas plauko maišelyje. Jei vyrauja rudas pigmentas, plaukai būna juodi, rudi arba šviesūs. Jei maišelyje gaminamas geltonai raudonas pigmentas, plaukų spalva raudona. Kai maišelio ląstelės nustoja gaminusios pigmentą, auga žili plaukai.

Kad galvos oda būtų švari, plaukus reikia reguliariai trinkti. Prieš plovimą būtų gerai ištepti alyvuogių ar kitu specialiu plaukams skirtu aliejumi. Kas kiek dienų plauti, lemia plaukų riebumas, ilgumas, odos jautrumas. Plaukai trenkami minkštu vandeniu – lietaus, tirpsmo arba virintu. Nuo kieto vandens jie sausėja ir lūžinėja. Kietas vanduo minkštinamas natrio bikarbonatu arba boraksu – ne daugiau kaip 1 šaukštelis į litrą vandens. Perskalaujant į litrą vandens įpilami 2 šaukštai acto. Plaukai, džiovinami džiovintuvu arba saulėje, tampa per daug sausi. Labai sausus ištrinktus plaukus galima patepti alyvuogių arba plaukams skirtu aliejumi, ypač galiukus.

Kad plaukai būtų sveiki, juos reikia šukuoti. Vakare šukuokite 4–5 minutes. Šukos turi būti plastikinės, retos, bukais galais, kad nepeštų ir nežeistų odos. Netinka kieti plastikiniai šepečiai. Nelabai susivėlusius plaukus šukuokite nuo šaknų žemyn. Ilgus pradėkite šukuoti nuo galiukų. Iššukuotus plaukus dar keletą minučių pašukuokite, kad lygiai pasiskirstytų riebalai. Šukuojami plaukai pasidaro blizgantys, elastingi, nelūžinėja. Šukas ir šepečius plaukite muilu. Kiekvienas šeimos narys turi turėti savo šukas.

 

Galvos masažas

Šepečiu švelniai masažuokite galvos odą, kad atitekėtų daugiau kraujo ir pagerėtų plaukų maitinimas. Jei po masažo plaukai riebaluojasi, patepkite stiklinėje vandens praskiestos vienos citrinos sultimis. Reguliarus masažas gerina galvos odos kraujotaką ir puikiai veikia nervų sistemą. Suaktyvėja riebalų ir prakaito liaukų veikla, geriau auga plaukai.

Masažuojant pirštai turi neslidinėti galvos oda, o ją spausti. Tai daroma abiejų rankų pirštais. Palenkite galvą į priekį. Žemiau pakaušio prispauskite nykščius, delnai turi būti ties smilkiniais. Kitais pirštais tvirtai spausdami sukite pusračius. Pamasažavę 10–12 kartų vienoje vietoje kilkite aukštyn, kol pasieksite plaukų ir kaktos liniją. Labai sausus plaukus prieš masažą patepkite specialiu aliejumi.

 

Kaukės

Jos labai naudingos, nes į odą įsigėrusios medžiagos stiprina plaukus ir skatina juos augti. Be pirktų kaukių, galite naudoti ir šiltą alyvuogių aliejų. Iš pradžių tepkite galvos odą, paskui plaukus. Kaukės geriau veikia, jeigu galva uždengiama polietileno maišeliu ir aprišama rankšluosčiu.

Sausiems, lūžinėjantiems ir nusilpusiems plaukams kartą per savaitę pasidarykite kaukę iš plakto kiaušinio trynio ir vieno šaukštelio ricinų arba alyvuogių aliejaus.

 

Vitaminai

Vien išorinių priemonių plaukams puoselėti nepakanka, nes jie jautriai reaguoja į organizmo nusilpimą, ligas, prastesnę mitybą. Plaukams būtini vitaminai A, C, E ir F. Vaistinėse apstu odos ir plaukų papildų, kuriuose yra reikalingų medžiagų. Vitaminas A gerina plaukų augimą, C stiprina plaukus ir jų šaknis, E suteikia blizgesį, greitina nuodingų medžiagų šalinimąsi iš organizmo, F saugo plaukus nuo sausumo, skilinėjimo ir pleiskanų.

 

Šeimos sveikatos enciklopedija. Aut. kolektyvas (leidykla „Alma littera“, 2008 m.)