Neviena moteris pasiguodžia, jog vakarop, po darbo dienos, ilgiau pavaikščiojus, kojos tampa sunkios, patinsta, ima jas mausti. Paprastai dėl šių simptomų apkaltinamas oras, nepatogi avalynė, skysčių perteklius ir nė nepagalvojama, jog tai gali būti pirmieji venų išsiplėtimo požymiai.
Kodėl kojos pasidaro sunkios, pavargusios, tinsta?
Šie simptomai atsiranda sutrikus kojų venų kraujotakai. Kraujas užsistovi kojų venose, sunkiau nuteka širdies link, todėl atsiranda kojų sunkumo jausmas, tinimas, matyti poodinės venos. Simptomai ypač išryškėja antroje darbo dienos pusėje, o kelionių metu kojos darosi sunkios ir tinsta ilgiau pasėdėjus, daugiau pavaikščiojus. Tai dažniausiai moterų bėda, jos serga keturis kartus dažniau nei vyrai.
Kodėl atsiranda šie simptomai?
Veninė kojų kraujotaka blogėja dėl nuolatinio stovimojo ar sėdimojo darbo. Tai aktualu žmonėms, kurie kiaurą dieną nepakyla nuo rašomojo stalo (biurų darbuotojoms, buhalterėms, mokytojoms) arba atvirkščiai – visą dieną yra „ant kojų“ (pardavėjos, kirpėjos, vaistininkės). Situaciją dar labiau pablogina aukštakulnių batelių avėjimas. Simptomai ypač sustiprėja šiltuoju metų laiku, nes aukštesnėje temperatūroje susilpnėja venų sienelių tonusas, jos suglemba, netenka elastingumo ir susidaro puikios sąlygos atsirasti kojų sunkumui, tinimui bei venų išsiplėtimui.
Kodėl moterys serga dažniau nei vyrai?
Dėl to kalti moteriški hormonai. Ypač kojų venos nukenčia nėštumo metu, nes per pirmuosius nėštumo mėnesius keičiasi hormonų pusiausvyra ir kojų venų sienelės ima silpnėti. Kita priežastis – didėdama gimda ima spausti giliąsias venas ir sutrikdo kraujo tekėjimą iš kojų širdies link.
Kraujagyslių sienelių tvirtumą mažina ir kontraceptiniai vaistai bei kiti preparatai, kurių sudėtyje yra moteriškų hormonų.
Daugybė moterų paveldi polinkį sirgti venų ligomis. Jei mama turi išsiplėtusias kojų venas, tai 60-70 proc. atvejų ir dukra turės šias problemas.
Kokių profilaktikos priemonių reikėtų imtis, kad liga neatsirastų ar neprogresuotų?
Pagerinti kraujotaką ir išvengti kojų skausmų padeda kompresinė terapija, tai yra kompresinių kojinių ar pėdkelnių mūvėjimas.
Kompresinės kojinės rekomenduojama mūvėti šiais atvejais:
- siekiant išvengti venų išsiplėtimo,
- jau esant nedideliam venų išsiplėtimui be ryškaus polinkio tinti,
- jei venos išsiplečia nėštumo pradžioje,
- kai kojoms tenka didelis krūvis (ilgai stovint ar sėdint, sunkiai keliant ar nešant nešulius),
- kelionių metu (ypač skrendant lėktuvu).
Kad įsigytumėte tinkamas kompresines kojines, būtinai pasitarkite su vaistininku ar gydytoju.