Saulė – mūsų draugas, ji skatina vitamino D gamybą, kelia nuotaiką ir stiprina imuninę sistemą. Kita vertus, neatsargus ir nesaikingas mėgavimąsis saulės voniomis padidina nudegimo, fotosenėjimo bei odos vėžio (melanomos) riziką. Gvildenant šias problemas, aktualiausias klausimas, iškylantis daugeliui iš mūsų, yra: “Kaip panaikinti/sumažinti susidūrimo su išvardintomis rizikomis galimybę?”. Patarimais dalinasi gydytoja dermatovenerologė medicinos mokslų daktarė Eglė Aukštuolienė (Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos).
Pirmasis žingsnis stojant į kovą su saulės keliamomis grėsmėmis yra tinkamo apsauginio kremo pasirinkimas. Renkantis priemonės stiprumą būtina atsakingai įvertinti savo odos tipą. Dauguma Lietuvos gyventojų turi I, II ir III tipo odą, tačiau ypatingo atsargumo priemonių turėtų imtis I odos tipą turintys žmonės, kadangi pastarieji saulėje smarkiai nudega ir beveik neįdega. Skiriamieji tokių asmenų bruožai yra šviesi oda, žydros ar žalios akys, šviesūs ar rusvi plaukai bei strazdanos. Kalbant apie II odos tipo savininkus, jiems būdinga šviesi oda, šviesūs plaukai, žalsva, pilkšva ir melsva akių spalvos. Šie asmenys švelniai įdega, dažnai neišvengia ir lengvų nudegimų. Tiek I-ojo, tiek II-ojo odos tipo asmenims derėtų naudoti apsaugines priemones nuo saulės su SPF50+.
Pigmentinės ląstelės yra būtent tai, ko reikia tokioms saulės sukeliamoms problemoms kaip odos vėžys ar kiti piktybiniai dariniai vystytis. Pigmentinių ląstelių yra tiek galvos odoje (jai taip pat reikalinga rūpestinga apsauga nuo saulės, kadangi plaukai visiškai neapsaugo jos nuo žalingo saulės poveikio), tiek akyse (rainelėje, akies tinklainėje). Todėl norint deramai apsisaugoti nuo odos vėžio bei akių melanomos rizikos, krepšelyje „Apsauga nuo saulės“ šalia išsirinkto apsauginio kremo turėtų atsirasti ir tokios priemonės kaip galvos dangalai (kepurės, skarelės, šaliai ir t.t.), marškinėliai ilgomis rankovėmis bei nuo UVB-UVA apsaugantys akiniai nuo saulės. Mažų vaikų apsaugai nuo saulės turėtų būti skiriama dar daugiau dėmesio. Kūdikiai iki 6 mėnesių amžiaus neturėtų būti laikomi tiesioginiuose saulės spinduliuose, tik pavėsyje. Tėvams, mąstantiems, jog tokiu atveju jų vaikas negauna vitamino D, baimintis neverta, kadangi tam, kad pasigamintų reikiamas kiekis šio vitamino, pakanka vos 15 min. saulės, apšviečiančios mažylių rankytes. Oda atsimena nudegimus: nudegimai vaikystėje yra vienas iš paties pikčiausio odos vėžio, melanomos, rizikos veiksnių. Apie 80 proc. viso gyvenimo UV spinduliuotės gauname iki 18 metų mažiaus!
Viena dažniausiai pasitaikančių priežasčių, dėl kurių žmonės pralaimi kovoje su saulės keliamomis problemomis, yra neteisingai suformuotas ir įsivyravęs požiūris, jog nuo saulės reikia saugotis tik paplūdimyje. Tokia prielaida yra visiškai neteisinga: saulė mus veikia sode, miške, einant gatve, žaidžiant ant asfalto, sėdint lauko kavinėje lygiai taip pat intensyviai kaip ir paplūdimyje. Taip yra todėl, kad dauguma paviršių atspindi UV spindulius, dėl ko pastarųjų poveikis tik padidėja: atsispindint nuo smėlio, betono ir asfalto, UV spindulių veiksmingumas padidėja iki 25 proc., nuo žolės – apie 10 proc., vandens paviršiaus – iki 20 proc. Štai dėl ko greičiau įdegame sėdėdami valtyje ar ant liepto, paplūdimyje, pievoje, žaisdami krepšinį ar futbolą asfaltuotoje aikštelėje. Pamoka šioje vietoje yra trumpa ir aiški - kaskart prieš išeinant iš namų atviras kūno vietas išsitepti apsauginiu kremu yra tiesiog būtina.
Anksčiau minėti odos vėžys, akies melanoma, piktybiniai dariniai yra tik keletas dažnai kartojamų bei girdimų problemų, atsirandančių dėl neapdairaus mėgavimosi ir piktnaudžiavimo saule. Mažiau dėmesio yra skiriama taip vadinamam fotosenėjimui, apsireiškiančiam vėl gi dėl pernelyg dažno ir neatsakingo buvimo saulėje. Kaip fotosenėjimas pasireiškia? Trumpai tariant, mūsų oda anksčiau sensta, atsiranda pigmentinių dėmių, nyksta elastino ir kolageno skaidulos, dėl ko padaugėja raukšlių bei išryškėja kraujagyslės.
Dar viena opi problema, atsirandanti dėl buvimo intensyvioje saulėje be apsaugos, yra nudegimai. Įdomus faktas yra tas, kad apie 80 proc. viso gyvenimo UV spinduliuotės gauname iki 18 metų mažiaus! Nudegimai yra vienas iš odos vėžio (melanomos) rizikos veiksnių. Stipriam nudegimui saulėje būdinga paraudusi, patinusi, skausminga, perštinti oda, kartais gali atsirasti pūslių. Kompresai, kremai ir pieneliai, nuskausminamieji preparatai, skysčių vartojimas yra pirmieji pagalbos žingsniai stipriems nudegimams gydyti.
Šalti kompresai: ant nudegusių vietų dėti šaltame vandenyje sudrėkintą švarų audinį; žaliosios arbatos ar kefyro kompresus; agurkų, žalių bulvių griežinėlius, morkų ar krakmolo tyrę. Šaltus kompresus ant nudegusių vietų derėtų dėti kelis kartus per dieną ir laikyti 30 minučių. Odai labai paraudus ir sutinus, galima dėti 2 proc. boro rūgšties, šalavijų, ramunėlių pavilgus.
Kremai ir pieneliai: kremai ir pieneliai, skirti nudegusiai odai; alijošiaus gelis.
Nuskausminamieji preparatai: esant skausmui patartina vartoti ir nuskausminančius preparatus. Jei dėl nudegimo ant odos iškyla pūslės, atsiranda šaltkrėtis ar pakyla temperatūra, reikėtų kreiptis į gydytoją ir nemėginti pradurti pūslių, nes taip galima įnešti infekciją.
Nudegus saulėje svarbu vartoti daug skysčių (negazuotų gėrimų, sulčių), valgyti vaisių ir daržovių bei vengti saulės, kol praeis odos uždegimas.
Deramai apsisaugojus nuo saulės ir jos sukeliamo poveikio, galimybė išvengti tokių problemų kaip nudegimai, fotosenėjimas bei onkologinės ligos tik didėja. Esminis dalykas, kurį vertėtų prisiminti kiekvieną kartą einant iš namų nepasinaudojus apsauga nuo saulės, yra tas, kad riba, tarp kurios balansuojame rinkdamiesi kaip vadinti saulę (draugu ar priešu?), yra itin trapi ir greitai peržengiama.