Komentuoja gydytoja dermatologė Aušrinė Ramanauskaitė
Kaip ir kodėl pasireiškia atopinis dermatitas?
Atopinis dermatitas - lėtinė odos liga, pasireiškianti odos sausumu, uždegimu, niežėjimu ir atsirandančiais išbėrimais. Žodis “atopija” reiškia paveldėtą organizmo padidinto jautrumo polinkį reaguoti į aplinkos antigenus (dulkes, maistą, vabzdžių įkandimus ir kt.) labai išreikštai. Atopija pasireiškia kaip alerginė sloga, bronchinė astma arba atopinis dermatitas (sinonimai: egzema, neurodermitas).
Atopinė oda iš tiesų yra labai jautri, tačiau ne kiekviena jautri oda yra atopinė.
Atopiniu dermatitu sergančiųjų oda yra labai sausa, nes jai trūksta natūralių drėkinančių faktorių, nepakankama odos barjerinė funkcija, dėl to oda tampa lengvai pažeidžiama išorinių dirgiklių bei netenka dar daugiau vandens, atsiranda antrinės infekcijos pavojus.
Atopinė oda atrodo sausa, pilka, pleiskanojanti, na o paūmėjimų metu galime matyti raudonas dėmes, nukąsytus ir sustorėjusios odos plotus, šlapiuojančias žaizdas, įtrūkimus (ypač veido odoje ir galūnių linkiuose). Susiformuoja įdingas ratas - niežėjimo ir kąsymosi, kuri negydant sunku nutraukti ir sergantis vaikas ar suagęs žmogus tik ūmina savo būklę, uždegimas įsivyrauja.
Noras kasytis bei odos išsausėjimas ir yra vieni pagrindinių atopinio dermatito reiškinių. Ligą gali sukelti ir paūminti įvairūs maisto (karvės pienas, kiaušiniai, riešutai ir t.t.), ore esantys (žiedadulkės, sezoninių grybelių sporos, drėgnų patalpų pelėsis) arba namų aplinkos (dulkių erkės, naminiai gyvūnai) alergenai, įvairūs cheminiai ir fiziniai dirgikliai (skalbimo priemonės, muilas, vilnoniai, sintetiniai drabužiai, tabako dūmai), staigi oro drėgmės bei temperatūros kaita, kai kurie medikamentai, stresas, kuris ypač pablogina ligos eigą.
Suaugusiems oda labai išsausėja ir niežti, pažeidžiami galūnių lenkiamieji paviršiai: alkūnės, pakinkliai, riešai, tiesiamieji plaštakų paviršiai. Sergantieji atopiniu dermatitu labai imlūs bakterinėms odos infekcijoms, gali susirgti bronchų astma, alerginiu rinitu. Nustačius atopinį dermatitą, dėl niežinčios ir išsausėjusios odos būtina speciali ir labai kruopšti jos priežiūra.
Kaip prižiūrėti atopinę odą?
Prausimuisi naudokite bemuilius kreminius ar aliejinius prausiklius (pvz.: micelinis prausimosi aliejus SVR Topialyse Huile Micellaire arba bemuilis kreminis prausiklis SVR Topialyse Baume Lavant). Venkite labai karšto vandens žiemą, nes jis dar labiau išsausins odą. Po kiekvieno maudymosi – iškart, per 3 minutes dar drėgną odą reikia pasitepti emolientais.
Emolientai – tai drėkinamosios medžiagos, kurių sudėtyje nėra medikamentų, dirginančių kvapiklių, spalvinančių medžiagų, parabenų. Jos nesukelia dirginimo. Emolientai vartojami tam, kad oda visą laiką būtų drėgna. Odos išsausėjimas pats savaime gali būti atopinį dermatitą provokuojantis veiksnys. Emolientai sudrėkina odą 3-4 valandoms, todėl turi būti vartojami dažnai, kelis kartus per dieną, ilgą laiką. Naudokite SVR Topialyse Creme kasdien, šis kremas tinka net kūdikiams. Jame nėra silikono, konservantų, BHT, EDTA, MIT, parabenų, dažiklių. Lengvai pasiskirsto ant odos, puikiai susigeria ir ilgam suteikia odai trūkstamą komfortą.
Tepti būtina ne tik niežtinčias vietas, bet visą kūną. Per savaitę tokio kremo reikia apie pusę litro. Pagrindinis atopinio dermatito gydymo tikslas - išsaugoti odos riebumą, nes būtent tuomet sumažės odos sausėjimas ir niežėjimas. Jei norite palengvinti ligos eigą, odos priežiūrai vartokite specialius kremus ar tepalus, nevartokite alergiją sukeliančių produktų. Taip pat atkreipkite dėmesį į savo aprangą – stenkitės, kad kūno ir veido oda nereaguotų su dirginančiais audiniais, tokiais kaip vilna. Geriausias atopinės odos draugas – medvilniniai drabužiai.
Dažni atopinio dermatito paūmėjimai atšalus orams, žiemą. Dėl temperatūrų kaitos, kondicionuojamų ir šildomų patalpų, išsausėjusio oro bei itin karštos vonios ar dušo vandens temperatūros oda išsausėja dar labiau, vėl pradeda berti. Todėl atšalus orams emolientai turėtu būti ne tik drėkinti, bet ir pamaitinti odą. Jų sudėtis turėtų būti praturtinta lipidais, keramidais, riebalų rūgštimis omega 3,6,9. Intensyviai itin sausos, pamūmėjimą patiriančios odos priežiūrai rinkitės SVR Baume Intensif balzamą - jis ne tik sudrėkins ir pamaitins odą, bet ir nuramins niežėjimą, oda greičiau sveiks. Omega riebalų rūgštimis odą apgaubkite ne tik iš išorės – vartokite daugiau maisto produktų, praturtintų šiomis medžiagomis, rinkitės kokybiškus žuvų taukus.
Taip pat ypač dažnai žiemą nukenčia rankos - joms skirkite ypatingą priežiūrą, pasirinkdami barjerinius kremus, kurie padengia odą hidrolipidine plėvele, apsaugančia odą nuo išssausėjimo, vandens bei cheminių dirgiklių. Tam puikiai tiks SVR Topialyse Creme Barriere – juo tepkite ne tik rankas, bet ir veidą, jei ruošiatės būti lauke ilgesnį laiką. Atminkite – kremu veidą rekomenduojama pasitepti bent 30 minučių prieš einant į šaltą orą.
Tinkama ir pastovi odos priežiūra leidžia sumažinti atkryčių ir ligos paūmėjimų bei naudojamų vaistų kiekį. Svarbiausia nenuleisti rankų, vadovautis patarimais ir suprasti, jog atopinį dermatitą galima kontroliuoti.