Šio mėnesio Eurovaistinės atradimai: geležies svarba žmogaus organizmui - „BlueIron“

Šio mėnesio Eurovaistinės atradimai: geležies svarba žmogaus organizmui - „BlueIron“

REKLAMA

Kodėl geležis yra svarbus mikroelementas žmogaus organizmui, ir kokius procesus jis palaiko?
Geležis atlieka esminį vaidmenį daugelyje biologinių procesų. Geležis ypač svarbi kraujo gamybai ir deguonies transportavimui, nes ji yra hemoglobino – baltymo, esančio raudonosiose kraujo ląstelėse – sudedamoji dalis. Hemoglobinas prisijungia deguonį plaučiuose ir perneša jį į audinius bei organus, taip užtikrindamas jų funkcionavimą. Geležies trūkumas gali sukelti anemiją (mažakraujystę), nuovargį, silpnumą ir imuninės sistemos silpnėjimą, todėl svarbu užtikrinti pakankamą šio mikroelemento kiekį organizme.

 

Kada ir kam daugiausia trūksta šio mikroelemento bei kokie simptomai rodo geležies trūkumą organizme?

Geležies trūkumas dažniausiai pasireiškia:

  • moterims – dėl mėnesinių metu netenkamo kraujo geležies atsargos organizme gali sumažėti; nėštumo ir žindymo laikotarpiu –  didėja geležies poreikis, nes geležis būtina vaisiaus augimui ir vystymuisi;
  • vaikam ir paaugliam – sparčiai augant, didėja geležies poreikis organizmo, todėl augimo šuoliai vaikams ir paaugliams gali lemti geležies trūkumą;
  • vegetaram ir veganams – augalinės kilmės maisto produktai turi geležies, tačiau joje esanti geležis įsisavinama blogiau nei gyvūninės kilmės geležis. Dėl to šių mitybos įpročių žmonėms gali būti sunkiau gauti pakankamai geležies;
  • senyvo amžiaus žmonėms – dėl senėjimo gali sumažėti gebėjimas įsisavinti maistines medžiagas, įskaitant geležį. Be to, gali atsirasti virškinimo problemų, kurios trukdo geležies absorbcijai;
  • sportininkams – intensyviai sportuojantys asmenys netenka daugiau geležies per prakaitą ir turi didesnį šio mikroelemento poreikį raumenų funkcijoms ir deguonies pernešimui palaikyti.

Gali būti jaučiamas bendras silpnumas, greitas nuovargis, ištvermės sumažėjimas, šlapimo nelaikymas kosint, čiaudint ar juokiantis, dažnas šlapinimasis. Oda tampa plona ir sausa, galimi jos įtrūkimai, ypač lūpų ir akių kampučiuose. Plaukai auga lėtai, plonėja, sausėja, neblizga, lūžinėja ir retėja. Nagai taip pat plonėja, neblizga, lūžinėja bei ant jų atsiranda skersinis banguotumas. Pakinta liežuvio ir burnos gleivinė.

 

Kodėl kai kurie sunkiau įsisavina geležį bei kokie veiksniai (pvz., maisto produktai) tam turi įtakos?

Kai kuriems žmonėms sunkiau įsisavinti geležį dėl įvairių veiksnių, kurie gali paveikti geležies įsisavinimo procesus organizme. Virškinimo sutrikimai ir ligos, gausus kraujavimas (pvz., menstruacijų metu), uždegiminės ir lėtinės ligos, taip pat vartojami maisto produktai gali slopinti absorbciją. Fitatai (randami grūduose, riešutuose, ankštiniuose augaluose) jungiasi su geležimi ir slopina jos įsisavinimą, polifenoliai (kavoje, arbatoje, kakavoje) gali sumažinti geležies absorbciją, kalcis (iš pieno produktų ar papildų) konkuruoja su geležimi dėl absorbcijos žarnyne.

Kaip geležies papildai gali paveikti skrandžio gleivinę ir sukelti diskomfortą, pvz., pykinimą ar skrandžio skausmus?

Geležies papildai gali turėti tam tikrą poveikį skrandžio gleivinei ir sukelti įvairių nemalonių simptomų, tokių kaip pykinimas, skrandžio skausmai ar diskomfortas. Dažniausia problema, su kuria susiduriama, – neskanus metalo skonis. Pavyzdžiui, geležies sulfatas gali turėti nemalonų metalo skonį. Tad pykinimas, skrandžio skausmai, diskomfortas gali jaustis būtent vartojant geležies sulfato druską.

 

Kuo išsiskiria „BlueIron“ geležies maisto papildai?

Ši geležis yra patalpinta į kalcio polimero mikrokapsulę, kuri apsaugo geležį nuo virškinimo sistemos poveikio. Mikrokapsulė saugiai pereina rūgštinę (pH < 7) skrandžio aplinką ir, tik pasiekus šarminę (pH=7) plonosios žarnos aplinką, mikrokapsulės dangalas ištirpsta – geležis paruošta įsisavinimui. Dėl šios technologijos papildas neturi sąveikų su kitais vaistais, maistu (kava, pienu, grūdiniais produktais), skonis labai švelnus, neturi metalo poskonio ir tinka net jautriam skrandžiui. Geležies kilmė – natūrali, išgauta iš dumblių. Į papildo sudėtį įeina B grupės vitaminai, vitaminas C, kurie gerina geležies įsisavinimą.

 

Kodėl besilaukiant dažnai rekomenduojama į racioną įtraukti šį mikroelementą?

Geležis labai svarbi nėštumo metu, ji palaiko normalų vaisiaus augimą, apsaugo nuo anemijos, komplikacijų gimdymo metu, taip pat geležis prisideda prie sveikos placentos vystymosi, kuri atsakinga už maistinių medžiagų ir deguonies tiekimą vaisiui. Trūkstant geležies, placentos funkcijos gali sutrikti, o tai gali neigiamai paveikti vaisiaus vystymąsi. „BlueIron“ puikiai subalansuotas, saugus, malonaus, švelnaus vaisių skonio maisto papildas būsimoms mamoms, be pridėtinio cukraus ir saldiklių.