Besibaigiant vasarai neretai apima slogi nuotaika. Suprastėja orai, ateina metas grįžti į mokslus ir darbus, padidėja užimtumas, todėl organizmas dažnai patiria stresą. Tačiau tinkamas gyvenimo būdas ir savęs priežiūra bei saikingas pasilepinimas gali padėti atsikratyti bet kokių pavojų. Kaip kovoti su rudens iššūkiais organizmui, pataria „Eurovaistinės“ vaistininkė Gintarė Paulauskaitė.
Kodėl būtent ruduo dažnai tampa sunkiu išbandymu imuninei sistemai?
Permainingi ir atšiaurūs orai, suprastėjęs mitybos racionas dėl retesnio šviežių daržovių ar vaisių vartojimo, saulės trūkumas – visa tai tikras išbandymas mūsų imuninei sistemai. Tačiau jei imuninė sistema stipri, jokios rudens darganos nebaisios. Ką gi reiškia šis iš lotynų kalbos kilęs žodis? Imunitetas – tai apsauginė organizmo reakcija, padedanti mūsų organizmui kovoti su jį veikiančiais veiksniais. Susilpnėjusi imuninė sistema sukelia nemažai problemų: pradedant bloga savijauta, baigiant nedarbingumu. Be to, norėčiau pabrėžti, kad ne mažiau nei pablogėję orai mūsų imunitetą silpnina stresas, įtampa bei nuovargis – viso to po vasaros atostogų būna kiek daugiau. Stresas mažina limfocitų aktyvumą ir antikūnų gamybą.
Kaip geriausia stiprinti imunitetą rudenį?
Svarbu gerai maitintis (maiste turi netrūkti vitaminų, reikia vartoti daugiau riebios žuvies, atsisakyti greitojo maisto), sportuoti, daugiau judėti, kiek įmanoma mažinti nervinę įtampą, stresą sukeliančius veiksnius, nepervargti. Reikėtų nepamiršti ir peršalimo ligų profilaktikos – rudenį ypač verta pagerti imunitetą stiprinančių maisto papildų.
Jeigu mityba yra nepakankama, valgoma mažai šviežių daržovių ir vaisių, ją būtina papildyti vitaminais. Pirmiausia vitaminu C, taip pat multivitaminais. Puikiai imunitetą stiprina ir rausvažiedžių ežiuolių (Echinacea purpurea) preparatai. Moksliškai įrodyta, kad jos stimuliuoja imuninę sistemą ir malšina peršalimo simptomus – tai tarsi natūralus antibiotikas. Ežiuolės paprastai derinamos su vitaminu C, o kartais ir su cinku. Toks derinys gali padėti sutrumpinti peršalimo trukmę ir palengvinti simptomus.
Kininis kordicepsas – medicininis grybas, kuris stiprina visą organizmą, ypač imuninę sistemą. Jis taip pat stabdo virusų ir bakterijų dauginimąsi (paprastai reikia išgerti bent 1,5 g per dieną). Antimikrobiniu ir antivirusiniu poveikiu taip pat išsiskiria česnakas (yra maisto papildų su česnakais, neturinčių nemalonaus kvapo). Probiotikams būdingos vienos labiausiai imunitetą stiprinančių ypatybių – bifidobakterijos bei pieno rūgšties bakterijos stimuliuoja imunitetą ir puikiai tinka užklupus tiek bakterinėms, tiek virusinėms infekcijoms.
Po vasaros dažnai išsausėja oda. Kaip reikėtų ją prižiūrėti šiuo metų laiku?
Gana daug žmonių po vasaros malonumų saulutėje rudenį skundžiasi išsausėjusia oda. Norint atkurti odos drėgmės pusiausvyrą reikia naudoti švelnias prausimosi priemones bei kūno kremus ar losjonus. Visos priemonės sausai odai turėtų būti be muilo, dažiklių ir kvapiklių, nes jie gali dar labiau sudirginti odą. Vaistinėje rekomenduojame priemones, turinčias neutralų pH, papildytas alavijų ekstraktu, pantenoliu, įvairiu aliejumi ar šlapalu (urea). Visi šie priedai ne tik drėkina odą, bet ir ramina bei padeda jai atsigauti, atsinaujinti. Tiems, kas mėgsta natūralias priemones, išsausėjus odai rekomenduojame naudoti šaltalankių, sviestmedžių ar kokosų aliejų. Be to, odą drėkinančios priemonės ilgiau išsaugos vasarišką įdegį.
Kaip galima save palepinti, kad rudenį neapimtų slogi nuotaika?
Atšalus orams ir užklupus sezoniniam liūdesiui, maistas, turintis vadinamųjų laimės hormonų, gali padėti išsivaduoti nuo slogios nuotaikos ar depresijos. Laimės hormonų lengviausia gauti iš saldaus maisto, jų taip pat gamina aminorūgštys, esančios žuvyje, paukštienoje, kiaušiniuose. Svarbu ir tai, kad mūsų mityboje negali trūkti B grupės vitaminų (jų gausu riešutuose, mėsoje, grūdinėse ir ankštinėse kultūrose), o cinko ir geležies trūkumas gali sukelti rimtą depresiją. Turbūt ne paslaptis, kad sveikatos ir geros nuotaikos pagrindas yra ne tik sveika ir suderinta mityba, bet ir fizinė veikla. Todėl net ir šaltuoju metų laiku reikėtų nepamiršti sportuoti – persistengti nereikia, puikiai tinka valandos pasivaikščiojimas su šuniuku gryname ore ar pasiplaukiojimas baseine (kiekvienas turi mėgstamą veiklą). Taigi mylėkime save, rūpinkimės kūnu, lepinkime save geru maistu, nepamirškime vitaminų ir depresinė nuotaika bei liūdesys mus aplenks.
Geros nuotaikos rudenį!