Kuo pavojingas erkinis encefalitas ir kodėl svarbu laiku pasiskiepyti?

Kuo pavojingas erkinis encefalitas ir kodėl svarbu laiku pasiskiepyti?

Erkinis encefalitas yra pavojinga virusinė liga, kuri visam laikui gali sukelti neurologinių sveikatos sutrikimų ar net pasibaigti mirtimi. Šiuo metu skaičiuojama, jog net ketvirtadalis erkių Lietuvoje gali būti viruso nešiotojos, todėl net ir trumpas pasibuvimas parke, poilsis prie ežero ar sodyboje gali pasibaigti sunkia liga. Patikimiausias būdas apsisaugoti nuo erkinio encefalito yra skiepai. Kviečiame skaityti plačiau ir sužinoti ne tik kaip veikia skiepai nuo erkinio encefalito, bet ir kodėl svarbu naudoti papildomas apsaugos priemones, pvz., repelentus.

Kas yra erkinis encefalitas ir kodėl šiai ligai skiriama tiek daug dėmesio?

Erkinis encefalitas yra erkių pernešama virusinė liga. Ja susergama įsisiurbus užsikrėtusiai erkei arba suvalgius užkrėsto, termiškai neapdoroto karvių ar ožkų pieno. Kadangi užsikrėtusių erkių Lietuvoje randama vis daugiau, erkinis encefalitas ir jo pasekmės tampa itin dažnu diskusijų objektu. Skiepai nuo erkinio encefalito šiandien yra laikoma patikimiausia priemone, padedančia išvengti pavojingos ligos ir jos sukeliamų komplikacijų.

Kurios rizikos grupės yra labiausiai pažeidžiamos?

Didžiausią tikimybę susirgti turi žmonės, kurie daug laiko praleidžia gamtoje, pvz., ūkininkai, medžiotojai, sodo darbuotojai. Vis dėlto, susirgti erkiniu encefalitu galima ir tiesiog vaikščiojant po didmiesčio parką, todėl skiepai nuo erkinio encefalito rekomenduojami visiems žmonėms, nepriklausomai nuo jų gyvenamosios vietos ar veiklos. Svarbu atkreipti dėmesį į tai, kad vyresnio amžiaus žmonėms erkinis encefalitas paprastai pasireiškia sunkesniais simptomais.

Erkinio encefalito simptomai ir gydymas

Deja, erkinio encefalito simptomus gali būti sudėtinga atpažinti, ypač jei nepastebėjote, kad Jums buvo įsisiurbusi erkė. Dažniausiai išskiriami šie erkinio encefalito simptomai:

  • Galvos ir raumenų skausmas
  • Pykinimas
  • Aukšta temperatūra
  • Pusiausvyros sutrikimai
  • Dusulys
  • Bendras nuovargis
  • Paralyžius

 

Dažniausiai inkubacinis erkinio encefalito periodas trunka apie septynias dienas, po kurių prasideda pirmoji ligos fazė. Jos metu imuninė sistema bando pasipriešinti virusui, dėl to gali būti juntami gripą primenantys simptomai. Po kelių dienų gali būti jaučiamas pagerėjimas, bet po jo dažniausiai prasideda antroji ligos fazė. Jos metu virusas pasiekia nervų sistemą. Tai pavojinga fazė ir jos gydymas yra tik simptominis. Šioje ligos stadijoje gali išsivystyti meningitas, paralyžius ar radikulitas.

Jei žinote, kad erkė jums įkando, stebėkite įkandimo vietą. Jei po kelių dienų ar savaičių aplink įkandimą atsiranda bėrimas ar paraudimas, pasireiškia aukščiau nurodyti simptomai – skubiai kreipkitės į medikus. Erkinio encefalito gydymas turi būti pradėtas kuo greičiau, kad liga nespėtų pereiti į antrąją stadiją.

Kodėl skiepai nuo erkinio encefalito yra geriausia apsauga?

Skiepų nuo erkinio encefalito efektyvumas prieš virusą ir sunkias ligos komplikacijas siekia 96–99 %. Svarbu nepamiršti, kad erkinis encefalitas yra virusinė liga, todėl jos negalima gydyti antibiotikais. Užsikrėtus erkiniu encefalitu, galima gydyti tik simptomus ir laukti, kol imuninė sistema pati nugalės virusą.

Kaip veikia vakcina nuo erkinio encefalito?

Vakcinoje nuo erkinio encefalito yra neaktyvaus viruso baltymo. Jis, patekęs į organizmą, padeda Jūsų imuninei sistemai sudaryti natūralų imunitetą. Šia vakcina yra skiepijama jau daugelį metų, ji yra itin efektyvi ir saugi apsauga nuo erkinio encefalito.

Erkinio encefalito skiepų schema ir rekomendacijos

Lietuvoje visus metus galima pasiskiepyti nuo erkinio encefalito. Tai padaryti galite tiek savo poliklinikoje, tiek dalyje vaistinių, tarp jų ir mūsų vaistinėje. Ilgalaikis imunitetas įgyjamas pasiskiepijus trimis skiepais nuo erkinio encefalito.

Pasiskiepijus pirmą kartą, antras skiepas yra skiriamas po dviejų savaičių (skiepijantis pagreitinta skiepijimo schema) arba po 1–3 mėnesių. Po dviejų skiepų susiformuoja imunitetas nuo erkinio encefalito, bet norint užtikrinti ilgalaikę imuniteto apsaugą, reikalingas trečias skiepas, skiriamas praėjus 5–12 mėnesių po antrojo skiepo. Po trečiojo skiepo apsauga nuo erkinio encefalito įgyjama 3–5 metams. Po to reikalingas vienas palaikomasis skiepas kitiems 3–5 metams.

Geriausias laikas skiepytis nuo erkinio encefalito yra žiema ir ankstyvas pavasaris. Taip imunitetą įgausite prieš prasidedant erkių sezonui. Po erkinio encefalito skiepo kelias valandas negalima drėkinti skiepo vietos. Pirmą dieną rekomenduojama vengti sunkios fizinės veiklos, kaitinimosi pirtyje ir karštų vonių.

Patarimai, kaip jaustis saugiai gamtoje

Net ir pasiskiepijus nuo erkinio encefalito, būtina pasirūpinti papildoma apsauga nuo erkių, nes jos perneša ir kitas pavojingas ligas, tokias kaip Laimo liga, nuo kurios pasiskiepyti negalima.

  • Būdami gamtoje venkite aukštos žolės ir reguliariai šienaukite žolę aplink namus.
  • Eidami į gamtą, dėvėkite ilgas kelnes ir ilgų rankovių marškinėlius. Kelnes sukamšykite į kojines ar batus, kad erkės negalėtų pasiekti atvirų vietų.
  • Naudokite repelentus nuo erkių. Repelentai visai dienai gali atbaidyti erkes ir kitus kenkėjus. Jais, prieš eidami į gamtą, apipurkškite visą kūną.
  • Gamtoje dėvėkite baltus ar šviesių spalvų drabužius, –  taip lengviau pastebėsite erkes.
  • Grįžę namo atidžiai apžiūrėkite kūną, ypatingai pažastis, kirkšnis, zoną prie ausų, galvos odą ir kitas sunkiai matomas kūno vietas.

Klaidinantys mitai, lydintys skiepus nuo erkinio encefalito

  • Mitas: greitai ištraukus erkę, neužsikrėsite – erkinio encefalito virusas yra erkių seilėse, todėl vos tik erkei prakandus odą, virusas gali patekti į Jūsų organizmą.
  • Mitas: imunitetui įgyti užtenka vieno skiepo – ilgalaikiam imunitetui susiformuoti yra reikalingi trys skiepai.
  • Mitas: pasiskiepijus imunitetas įgyjamas visam laikui – imunitetas išlieka apie 3–5 metus. Po to reikalingas vienas palaikomasis skiepas.
  • Mitas: skiepytis reikia tik tiems, kurie daug laiko praleidžia gamtoje – erkės aptinkamos visoje Lietuvoje, todėl galite paprasčiausiai išvesti šunį į lauką ir su savimi parsinešti erkę.