Ko gero, temperatūrą matuojamės tuomet, kai pasijuntame blogai arba kai suserga mūsų vaikai. Dažna mama tik užsidėjusi delną ant kaktos savo mažyliui, gali pasakyti, turi jis karščio ar ne. XXI a., kai išmaniosios technologijos mus supte supa, laikas būtų palikti archaiškus metodus praeičiai.
Derėtų nepamiršti, kad karščiavimas iš esmės yra naudinga apsauginė mūsų organizmo reakcija. Būtina žinoti, kada jau reiktų pradėti karščiavimą mažinti medikamentais. Daugelis daro klaidą, kai ima gerti vaistus temperatūrai vos pakilus. Realiai iki 38 °C temperatūros mažinti nereiktų. O kad tiksliai žinotume savo kūno temperatūrą, turime rinktis tikslius ir patogius prietaisus.
Dabar temperatūra gali būti matuojama paprastais termometrais be gyvsidabrio, elektroniniais, infraraudonųjų spindulių termometrais. Gyvsidabriniai termometrai Europos Sąjungoje uždrausti.Elektroniniai termometrai yra saugūs, bet dažnas vartotojas skundžiasi dėl neva netikslių jų parodymų. Tam didelę įtaką turi neteisingas matavimas ir nekokybiški maitinimo elementai („nusėdę baterijos“). Visų elektroninių ir infraraudonųjų spindulių termometrų matavimo tikslumą didele dalimi lemia taisyklingas naudojimasis termometru, todėl visuomet būtina atidžiai perskaityti naudojimosi instrukciją!
Matuojant temperatūrą pažastyje termometro daviklis turi būti visiškai apgaubtas matuojamos vietos. Matuojant temperatūrą pažastyje, žastas priglaudžiamas prie šono. Naudojantis termometru be gyvsidabrio, matavimo rezultatų tenka laukti iki 7 minučių. Elektroniniai termometrai suveikia žymiai greičiau. Vidutiniškai tai užtrunka iki minutės. Bekontakčiai termometrai temperatūrą išmatuoja per 3-5 sekundes. Bet juos būtina teisingai nutaikyti į reikiamą odos vietą, nes plaukai ar kosmetika gali labai iškraipyti parodymus. Žodžiu, ypač atkreiptinas dėmesys į naudojimosi instrukciją!
Normalus temperatūros svyravimas pažastyje yra 35,2–36,7 °C. Jeigu nusprendžiama temperatūrą matuoti burnoje, patariama ją matuoti po liežuviu, o ne už žando. Temperatūra, pamatuota po liežuviu, būna 0,2–0,4 °C aukštesnė nei pažastyje. Taip matuoti kūdikiams ir mažiems vaikams nerekomenduotina, nes jie to labai nemėgsta ir besimuistydami gali susižeisti.
Matuojant temperatūrą išangėje būtina termometrą sutepti vazelinu, ir kišti jį „ne per jėgą“. Ši procedūra daugeliui nemaloni. Taip matuojant temperatūrą kūdikiams, jų kojos suimamos per čiurnos sąnarius, sulenkiamos per klubo sąnarius ir matavimo metu prilaikomos. Tai daroma kūdikio saugumui užtikrinti. Temperatūra, pamatuota išangėje, būna 0,5–0,6 °C aukštesnė nei pažastyje. Visi termometrai po panaudojimo turi būti nuvalomi drėgnomis dezinfekuojančiomis servetėlėmis.
Kaip matome, nėra idealaus sprendimo norintiems pamatuoti ar pasimatuoti kūno temperatūrą. Vis dėlto, einant koja kojon su laikmečiu, būtina atkreipti dėmesį į naujoves. Viena tokių naujovių yra inovatyvus IR spindulių termometras Oblumi tapp. Kuo gi jis ypatingas? Dviem žodžiais apie šį prietaisą pasakytina: Paprasta ir patogu! Oblumi tapp skirtas naudoti su išmaniuoju telefonu.
Šiais laikais absoliuti Lietuvos gyventojų dauguma naudojasi mobiliuoju ryšiu. Kodėl gi neįsigijus jungiamo per ausinių jungtį mažo priedėlio, kuris atveria plačias galimybes? Tereikia atsisiųsti nemokamą programėlę ir jūs bet kur ir bet kada galėsite pamatuoti kūno, vaikų maistelio ar kito skysčio temperatūrą! Tik per kelias sekundes kūno temperatūrą pamatuosite ausyje bei smilkinio ar kaktos srityje. Galite susikurti neribotą skaičių naudotojų, o išmanusis termometras suregistruos kiekvieno duomenis individualiai, išanalizuos juos ir net pateiks rekomendacijas dėl vaistų vartojimo! Priminimai ir ligonių duomenų išsiuntimas gydytojui – taip pat ne problema! Prietaisas tinkamas naudoti su Android ir Apple iOS operacinėmis sistemomis. Pagaminta Ispanijoje. Išbandyta ir įvertinta Lietuvoje.
Laima Mizarienė, šeimos gydytoja.