Vyraujant nepastoviam susirgimų COVID-19 skaičiui ir artėjant rudeniui įsigaliojo naujovė – diagnozuoti ligą jau galima ir namuose su vaistinėje įsigytais greitaisiais savikontrolės testais. Pajutus šiai ligai būdingus simptomus, atlikus savikontrolės testą ir nusiuntus teigiamą testo rezultatą liudijančią nuotrauką šeimos gydytojui, galima e-sveikatoje turėti įrašą apie susirgimą COVID-19 liga. Apie naująją tvarką paskelbusi SAM tikisi, kad tai padės gauti tikslesnius statistinius duomenis apie susirgimus, o įrašas e-sveikatos sistemoje gyventojams bus svarbus vėliau vakcinuojantis.
„Atlikus greitąjį testą namuose ir gavus teigiamą rezultatą, atsiranda galimybė nevykti pas šeimos gydytoją. Susisiekus su juo nuotoliniu būdu ir gydytojui įvertinus situaciją bei simptomus, gali būti paskirti papildomi tyrimai ar vizito pas gydytoją laikas. Vis tik pirmiausia svarbu įsigyti greitąjį savikontrolės testą tik patikimose ir oficialiose prekybos vietose, pavyzdžiui, elektroninėje vaistinėje, atlikti testą kaip įmanoma tiksliau ir be jokių nukrypimų nuo instrukcijų“, – pabrėžia „Eurovaistinė internete“ vaistininkė Greta Maksimavičiūtė.
Svarbu ne tik higiena, bet ir vadovautis instrukcija
Nors greituosius savikontrolės testus namuose, ko gero, ne vieną kartą yra atlikusi didelė dalis gyventojų, klaidų savarankiškai testuojantis pasitaiko iki šiol. Vaistininkė pažymi, kad klaidinančius rezultatus gali lemti ne tik netinkama higiena, bet ir testavimasis paskubomis.
„Prieš atliekant greitąjį COVID-19 antigenų testą, ypatingai svarbu neskubėti ir skirti laiko atidžiai perskaityti instrukciją. O tik tada atlikti testą tiksliai taip, kaip nurodyta informaciniame lapelyje“, –gyventojų dėmesį atkreipia G. Maksimavičiūtė.
Ne ką mažiau svarbus yra ir tinkamas rankų dezinfekavimas. Prieš atliekant testą būtina kruopščiai nusiplauti rankas, jas dezinfekuoti, tuomet užsimauti pirštines ir jas taip pat dezinfekuoti. Priešingu atveju gali kilti rizika užkrėsti mėginį ir gauti klaidinantį rezultatą.
„Priklausomai nuo pasirinkto testo tipo, norint paimti reikalingą tiriamąją medžiagą, vienu atveju testavimo pagaliuką su tamponėlių reikia kišti į nosies gleivinę, o kitu atveju – padėti jį ant liežuvio, kad tamponėlis prisigertų seilių. Kai testui reikalingą tiriamąją medžiagą imate iš burnos, svarbu tam tikrą laiką prieš testavimą nieko nevalgyti ir negerti. Jei visgi kažką valgėte, išsivalykite dantis, burną išskalaukite vandeniu ir tik tuomet atlikite testą“, – pataria vaistininkė.
Neištraukti pagaliuko per greitai ir nelaikyti per ilgai
Atliekant testą iš seilių, pagaliuką ant liežuvio reikia laikyti tiek, kiek nurodyta instrukcijoje ir neištraukti jo per greitai. Dažniausiai nurodoma jį laikyti dvi minutes ir pasistengti, kad ant pagaliuko esantis vatos tamponėlis būtų permirkęs seilėmis.
„Jeigu tiriamąją medžiagą reikia imti iš nosies, suaugusiems rekomenduojama jį įkišti į 2-4 cm gylį ir pasukti penkis kartus, vaikams 1-2 cm. Tiriamosios medžiagos paėmimo metu gali kiek kutenti ar suskausti, ištrykšti ašaros. Tačiau kuo tiksliau ir kruopščiau paimsite mėginį, tuo tikslesnius rezultatus gausite”, – pabrėžia vaistininkė.
Tiriamojo skysčio lašinti tiksliai tiek, kiek nurodyta
Paėmus tiriamąją medžiagą, buferinį tirpalą reikia supilti į mėgintuvėlį, į jį įdėti pagaliuką, pasukioti 10 kartų ir nuspausti jo kraštą į mėgintuvėlio sienelę, kad kuo daugiau tiriamosios medžiagos patektų į tirpalą. Galiausiai supurtyti ir, priklausomai nuo testo instrukcijos, du ar tris lašus šio tirpalo užlašinti ant tyrimo kasetės akutės.
„Pasitaiko atvejų, kai gyventojai suklysta paskutiniame savarankiško testavimosi žingsnyje – užlašina ant testo kasetės akutės per mažai arba per daug tiriamojo skysčio. Tai taip pat gali turėti įtakos rezultatų tikslumui“, – pažymi G. Maksimavičiūtė.
Norint gauti tikslų atsakymą, ne mažiau svarbu išlaukti visą informaciniame lapelyje nurodytą laiką – dažniausiai 15-20 min. Pirmoji kontrolinė juostelė, pažymėta raide C, parodo, ar testas atliktas, o tiriamoji, pažymėta raide T, parodo, ar greitojo antigenų testo atsakymas yra teigiamas, ar neigiamas. Jeigu esant C juostelei išryškėja ir T juostelė, rezultatas yra teigiamas. Jei yra tik C juostelė, o T juostelė neišryškėjo ir joje nėra bordo spalvos – rezultatas yra neigiamas.
Neigiamas testas nereiškia, kad galima atsipalaiduoti
Gavus neigiamą antigenų testo rezultatą, anot vaistininkės, galite jaustis kiek ramiau, tačiau tai nebūtinai reiškia, kad tikrai nesergate infekcija. Tuo tarpu gavus teigiamą testo atsakymą, didelė tikimybė, kad esate užsikrėtęs. Bet kuriuo atveju, ypač, jei jaučiate simptomus, patariama atlikti ir PGR testą.
Kokį savikontrolės testą išsirinkti, kaip teisingai jį atlikti savarankiškai ir kitais su sveikata susijusiais klausimais galima nemokamai pasikonsultuoti su „Eurovaistinė internete“ vaistininkais nuotoliniu būdu – internetu ar telefonu.