Gydytojo komentaras: ką reikėtų žinoti apie kūdikio priežiūrą?

Gydytojo komentaras: ką reikėtų žinoti apie kūdikio priežiūrą?

Neretai grįžusioms namo po gimdymo moterims, net ir gimdžiusioms ne pirmą kartą, kyla daugybė klausimų, susijusių su kūdikėlio priežiūra. Kauno klinikos „Bendrosios medicinos praktika“ šeimos gydytoja Dileta Vaitkuvienė atsako į dažniausiai jaunųjų tėvelių užduodamus klausimus.


Ar reikia kasdien matuoti naujagimio temperatūrą, kokia temperatūra yra normali?

Išnešioto, normaliai gimusio, normalaus svorio naujagimio temperatūros matuoti nereikia. Mamos dažnai nerimauja, kai pradeda matuoti temperatūrą. Naujagimių termoreguliacijos centras dar yra labai labilus, išrengti jie greitai atvėsta, o prirengti – greitai sušyla, todėl ir jų kūno temperatūra gali svyruoti nuo 36,3 iki 37,3 laipsnių, o kartais – ir iki 37,5 (matuojant pažastyje arba kirkšnyje). Matuojant temperatūrą išangėje reikia atmesti 0,5–0,6 laipsnio. Todėl labai svarbu neperkaitinti kūdikio, per šiltai jo neprirengti ir neapkloti.

Kaip prižiūrėti kūdikio bambutę?

Kol virkštelė nenukritusi, reikia stengtis užlenkti sauskelnių viršutinį kraštelį, kad bambutė nešustų ir gautų oro. Valyti ją reikia du kartus per dieną virintu vandeniu, išvalius būtina sausai iššluostyti. Nukritus virkštelės liekanai, bambutės centrą galima prideginti kalio permanganato tirpalu.


Kas yra laktostazė? Ar galima maitinti krūtimi, jei mamai pakilo temperatūra?

Trečią ar ketvirtą parą prasidėjus intensyviai pieno gamybai, staiga krūtys pasidaro karštos ir sunkios, pažastyse juntamas veržimas, pakyla kūno temperatūra. Atminkite, kad laktacijos metu kūno temperatūrą reikia matuoti kirkšnyje, o ne pažastyje. Neišsigąskite, jei kūno temperatūra pakilo – tai dar ne uždegimas. Dažna to priežastis – laktostazė. Maitinti tokiu atveju galima ir reikia, kad kūdikis visiškai ištuštintų krūtį. Ant karštų, skausmingų krūtų patariama dėti ne šiltus, o šaltus kompresus arba ledą, o prieš pradedant maitinti – šiek tiek šiltą kompresą. Duoti žįsti skausmingą krūtį reikėtų 2–3 kartus iš eilės, o iš kitos tik truputį nutraukti pieno arba trumpai duoti pažįsti, po to kūdikį perkelti prie skausmingos krūties.


Ar galima kūdikiui duoti čiulptuką?

Pirmąsias savaites po gimimo kūdikis mokosi žįsti, stengiasi traukdamas pieną iš krūties, taip stimuliuodamas pieno gamybą, todėl duoti čiulptuko nerekomenduojama. Tačiau kartais mamos skundžiasi, kad kūdikis visą dieną nori būti prie krūties, čiulpia spenelį kaip čiulptuką, todėl jie įtrūksta. Įsitikinusios, kad kūdikis tikrai sočiai pavalgė, galite bandyti duoti čiulptuką, tačiau dažnai būdami tikrai sotūs kūdikiai jo patys atsisako.


Ką daryti, jei kūdikėlis neramiai miega?
Jei kūdikis neramus, reikia įsitikinti, ar jis nėra alkanas. Net jeigu valgė neseniai, jis gali būti išalkęs. Pasiūlykite krūtį ir įsitikinkite, kad kūdikis sotus. Jeigu kūdikis sotus, patikrinkite, ar jis nėra šlapias – galbūt reikia pakeisti sauskelnes. Kartais kūdikis neramus, kai jam skauda ar pučia pilvelį. Švelniai pamasažuokite pilvuką, priglauskite kūdikėlį prie savęs, paglostykite nugarytę.


Ar galima naujagimį žiemą vežti į lauką?

Kūdikis iš lėto adaptuojasi prie aplinkos temperatūros, nes gimdoje iki gimdamas augo ir vystėsi +37 laipsnių aplinkoje. Vasarą ar rudenį, esant šiltam orui, kūdikį galima vežti į lauką jau kitą dieną. Žiemą, jei lauke –5 ar –10 laipsnių temperatūra, rekomenduojama kūdikį vežti į lauką antrą savaitę po gimimo ir pabūti 5–10 minučių. Kasdien buvimo lauke laiką reikėtų ilginti po 5 minutes. Esant –20 laipsnių temperatūrai rekomenduojama išlaukti speigus namuose.


Ar galima po gimdymo grįžusiai mamai pradėti sportuoti?

Kartais moterys nori kuo greičiau susigrąžinti buvusias kūno formas, sulieknėti, todėl klausia, ar gali sportuoti vos pagimdžiusios. Nepamirškite, kad svoris augo devynis mėnesius, tad ir ištirpti turėtų pamažu. Maitinant krūtimi pieno gamybai reikia labai daug energijos, todėl jei ją išeikvosite sportui, labai greitai mažės pieno kiekis, kol jo visai neliks. Galima daryti tik lengvus pratimus, stiprinančius tarpvietės ir pilvo raumenis.


Klinikos „Bendrosios medicinos praktika“
Savanorių pr. 421/423, Kaunas
Tel. (8 37) 313 665
www.daktaras.lt