Atmintinė tėvams: 5 farmacininkės patarimai, kaip pradėti mokslo metus užtikrintai

Atmintinė tėvams: 5 farmacininkės patarimai, kaip pradėti mokslo metus užtikrintai

Iki mokslo metų liko mažiau nei pora savaičių, tad natūralu, kad pačiame pasiruošimo įkarštyje tėvams kai kas gali pasimiršti. O už kampo laukiantis šaltasis sezonas su virusais priešakyje reikalauja papildomo dėmesio. Todėl „Eurovaistinė internete“ farmacijos specialistė Renata Mardosienė primena – ruošiantis mokyklai svarbu pasirūpinti ne tik mokyklinėmis priemonėmis, bet ir visapusiška vaiko sveikata.


„Iš užklausų internete pastebime, kad šiemet apie mokslo metus galvojama anksčiau – tėvai jau suskubo pasirūpinti ne tik mokyklinėmis priemonėmis, bet ir namų vaistinėlės atsargomis. Tačiau ir šį sezoną sąrašas ilgesnis nei anksčiau – šalia vaistų nuo temperatūros ar skausmo atsiranda ir prevencinės priemonės nuo virusų. Todėl svarbu ne tik nauji pirkiniai, bet ir nauji įpročiai“, – pastebi farmacijos specialistė.

Kaip tinkamai pasiruošti?
 

1. Susidėliokite naują rutiną
R. Mardosienė pataria jau dabar bandyti pratintis prie režimo, kuris artimas mokslo metams.

„Dažnai vaikai yra jautrūs pokyčiams, jiems reikia laiko adaptuotis. Tai ypač aktualu prieš prasidedant mokslo metams. Vis daugiau tėvų konsultuojasi su vaistininkais dėl padidėjusio vaikų nerimo ir sunkumų užmiegant. Siekiant to išvengti, rekomenduojama jau dabar pratinti vaikus prie būsimų dienos ritmo pokyčių. Miego bei laisvalaikio rutinos laikymasis gali suteikti kontrolės, nuspėjamumo jausmą, sumažinti nerimą“, – teigia R. Mardosienė.

Specialistė rekomenduoja į rudens dienotvarkę įtraukti ir kuo daugiau laiko gryname ore. Vaikų judėjimas ir aktyvesnis laisvalaikis lauke gali stiprinti imuninę sistemą, išjudinti kraujotaką, pamaitinti smegenis deguonimi ir paskatinti virškinimą.

„Žaisdami lauke vaikai lavina reikalingus motorinius įgūdžius – judrumą, pusiausvyrą ir koordinaciją. Tai padeda išugdyti stebėjimo ir samprotavimo įgūdžius“, – rekomenduoja farmacininkė.


2. Subalansuokite vaiko mitybą
Dalis vaikų pusryčių laiką mieliau skirtų ilgesniam miegui. Tačiau R. Mardosienė tikina, kad pusryčių atsisakymas ir nuo pat ryto gurgiantis pilvas gali trukdyti susikaupti pamokose, išblaškyti.

„Daugelis mokytojų pastebi, kad jeigu vaikas prieš pamokas nepavalgo, jis būna neproduktyvus, jau po pirmos pamokos nebegali sukoncentruoti dėmesio, pasidaro irzlus. Sveikatai palankūs pusryčiai, kurių sudėtyje yra baltymų, viso grūdo produktų ir būtinų vitaminų bei mineralų, gali būti tiesiogiai susiję ne tik su vaiko sveikata, bet ir su jo mokymosi rezultatais. Todėl patariama ruošti pusryčius drauge ir pradėti ugdyti šį įprotį savo mažiesiems“, – sako R. Mardosienė.

Specialistė priduria, kad šalia visavertės vaikų mitybos svarbus ir pakankamas vandens kiekis. Todėl į mokyklinių pirkinių sąrašą rekomenduojama įtraukti nuosavą vaiko vandens gertuvę, kad jis nuolat galėtų gurkšnoti.

„Vandens trūkumas vaikų organizme gali lemti galvos skausmą, dirglumą, prastą fizinį pajėgumą ir mokymosi sunkumus. Jeigu vaikai geria nenoriai, vandenį galima paskaninti – pridėti natūralių skonių, pavyzdžiui, griežinėlį citrinos ar apelsino, keletą uogų ar mėtų lapelių“, – pataria internetu konsultuojanti farmacininkė. 


3. Sudėliokite sveikatai palankių užkandžių dėžutę
Užkandžiai suteikia vaikams reikalingų maistinių medžiagų ir papildo greit išsenkančias energijos atsargas. Tačiau jeigu užkandžių dėžute nepasirūpinama iš anksto, vaikai mieliau renkasi ne pačius vertingiausius užkandžius – saldumynus, kepinius ar desertus. Jie ne tik nesuteikia būtinų maistinių medžiagų, bet ir gali atverti kelius į daugybę lėtinių ligų.

„Renkantis užkandžius vaikams svarbūs du kriterijai – mažiau cukraus ir daugiau skaidulų. Daržovių lazdelės, vaisiai, uogos, riešutai – labai maistingi ir gardūs pasirinkimai. Taip pat užkandžių dėžutę galima paįvairinti džiovintais ir liofilizuotais vaisiais, įvairiomis tyrelėmis, riešutų ir sėklų batonėliais“, – teigia specialistė.

           
4. Pasirūpinkite imunitetu ir atmintimi

Didelis naujų žinių ir informacijos kiekis – apkrova vaikų smegenims ir visai nervinei sistemai, todėl  svarbu užtikrinti, kad šioms netrūktų būtiniausių medžiagų.  Vienas svarbiausių elementų vaikų augimui ir vystymuisi – omega 3 riebalų rūgštys. Jos ne tik palaiko vaiko nervinės, bet ir imuninės sistemos funkcijas

„Omega-3 riebalų rūgštys gali pagerinti smegenų veiklą ir padėti vaikams siekti geresnių rezultatų mokykloje. Jos turi įtakos atminčiai, regėjimui ir vaiko gebėjimui susikaupti. Riebi žuvis, ypač lašiša, tunas, ančiuviai, sardinės, upėtakiai – geriausi omega 3 šaltiniai. Dažnai tai nebūna mėgstamiausi vaikų produktai, todėl pakankamą kiekį vien su maistu gauti sunku. Esant jų trūkumui, papildomai galima vartoti specialius maisto papildus“, – sako specialistė.

R. Mardosienė pataria į vaikų mitybą įtraukti citrusinius vaisius, kuriuose gausu vitamino C, būtino stipriai imuninei sistemai. Taip pat kiaušinius, kuriuose gausu vitamino B12 – svarbaus elemento normaliai nervinės sistemos veiklai.
 

5. Atnaujinkite namų ir vaiko kuprinės vaistinėlę
Ligos, virusai ar sužalojimai – tikras galvos skausmas vaikų tėvams. Tačiau pasirūpinus būtiniausių priemonių vaistinėle iš anksto, daugeliui ligų galima užkirsti kelią arba išvengti komplikacijų.

„Vaikai judrūs ir aktyvūs, retam pavyksta išvengti įbrėžimų ar nusibrozdinimų. Todėl rekomenduojama, kad vaistinėlėje visada būtų priemonių žaizdos dezinfekcijai ir tinkamam jos sutvarstymui – tai vandenilio peroksidas, purškiami odos antiseptikai, kurie negraužia žaizdų, taip pat reikėtų turėti sterilių tvarsčių, skirtų dėti ant žaizdos, pleistrų. Nedideliems nubrozdinimams skirtų pleistriukų pravartu įdėti ir į vaiko kuprinę“, – teigia R. Mardosienė.

Į mokyklinių pirkinių sąrašą vertėtų įtraukti ir prevencinės priemonės nuo COVID-19 viruso.

„Panašu, kad nuolatinis testavimasis tampa mūsų kasdienybe, todėl rekomenduojama greitųjų savikontrolės testų visada turėti po ranka. Kilus bent menkiausiai abejonei dėl užsikrėtimo, galima testuotis neišeinant iš namų. Taip pat rekomenduojama vaikui į kuprinę įdėti tokių priemonių kaip dezinfekcinis skystis ar specialios dezinfekcinės servetėlės paviršiams ir rankoms valyti. Svarbu edukuoti vaikus, kaip rūpintis savo pačių ir aplinkos paviršių higiena“, – sako specialistė.


Farmacininkė priduria, kad vis dažniau tėvai iš anksto pasirūpina ir vaikams skirtais preparatais nuo temperatūros, skausmo ar sutrikusio virškinimo. Jeigu dvejojate, kokios priemonės jūsų vaikui tiktų labiausiai, ar norite individualiai gauti profesionalių patarimų, galite nemokamai pasikonsultuoti su „Eurovaistinė internete“ vaistininkais nuotoliniu būdu – internetu ar telefonu.